Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

Ambroksol Nedir?

ebuturab
Ambroksol Nedir neye faydası ve zararı vardır

Ambroksol Nedir?
Ambroksol balgamın akışkanlığını artıran (mukolitik) bir ilaçtır. Ambroksol solunum yollarının farklı bölgelerini kaplayan balgamın (mukus) kıvamını ve yapışkanlığını azaltarak çalışır. Böylece balgam atılmasını ve solunumu kolaylaştırır.

Ambroksol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • balgam kıvamının arttığı, salgılanan salgı miktarının azaldığı ve balgam atılımının bozulduğu akut (kısa süre içerisinde gelişen) ve kronik solunum yolu hastalıkları.

Ambroksol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için
Ambroksol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?
Bu ilacı öksürük kesici diğer ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar kıvamı ve yapışkanlığı azalan balgam ve salgıların dışarı atılımını zorlaştırabilir.
( öksürük kesici ilaçlar [karbetatapentan hidroklorür (Toclase); dekstrometorfan (Rhinotussal); dekstrometorfan hidrobromür (Metorfan, Vicks Vapodry, Actidem,Benafed, Benical, Benical Cold, Bronkar-A, Deksan, Dorfan, Gripamol, Tamol Cold, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Wintus); dionin içeren ilaçlar (Arkodin,Fenokodin, Neocodin); kodein fosfat (A-ferin, Apex, Theraflu, Tussifed); noskapin (Arbitus, Coldeks); butamirat sitrat (Butirol, Kreval, Sinecod); izoaminil siklamat (Peracon); levodropropizin (Levopront, Levotus); oksolamin fosfat (Bronko, Fenko,Oksabron, Perbronş, Perebron, Prelon, Subitol); oksolamin sitrat (Forza, Kalamin,Katarin, Oledro, Sekodin); vb. ] )
Ambroksol ile etkileşime girebilecek veya birlikte kullanılmaması gereken farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Ambroksol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?
Eğer Ambroksol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da bromheksin hidroklorür (Bromek, Bromeksin, Viscol)’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa, ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ambroksol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri;
 • karaciğer hastalığı;
 • böbrek hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Ambroksol kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ambroksol Kullanabilir miyim?

Ambroksol’ün anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ambroksol anne sütüne geçebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ambroksol Kullanabilir miyim?
İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Ambroksol’ü Nasıl Kullanmalıyım?
Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.
Ambroksol’ün tablet formunu bir bardak su ile birlikte alınız.
Ambroksol’ün efervesan tablet olarak hazırlanan formunu alırken ise, doktorunuzun önerdiği dozda efervesan tableti 1 bardak suda eritiniz ve efervesan tablet tamamen eridikten sonra ilacınızı bekletmeden içiniz.
Sıvı formdaki ilacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç – gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?
Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?
Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Doz aşımı belirtileri bilinmemektedir.
Ambroksol Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?
Ambroksol kullanırken yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Ambroksol’ün Yan Etkileri
Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bozukluğu, kusma;
 • ishal;
 • halsizlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Ambroksol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ambroksol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • öksürük kesici ilaçlar [karbetatapentan hidroklorür (Toclase); dekstrometorfan (Rhinotussal); dekstrometorfan hidrobromür (Metorfan, Vicks Vapodry, Actidem,Benafed, Benical, Benical Cold, Bronkar-A, Deksan, Dorfan, Gripamol,Tamol Cold, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Wintus); dionin içeren ilaçlar (Arkodin, Fenokodin, Neocodin); kodein fosfat (A-ferin, Apex, Theraflu,Tussifed); noskapin (Arbitus, Coldeks); butamirat sitrat (Butirol, Kreval, Sinecod); izoaminil siklamat (Peracon); levodropropizin (Levopront, Levotus); oksolamin fosfat (Bronko, Fenko, Oksabron, Perbronş, Perebron, Prelon, Subitol); oksolamin sitrat (Forza, Kalamin, Katarin, Oledro, Sekodin) vb. ];
 • atropin içeren ilaçlar (Atropin Sülfat, Lomotil);
 • amantadin sülfat (Pk-Merz);
 • haloperidol (Norodol, Sedaperidol);
 • trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil,İnsidon, İnsomin) vb. ];
 • antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];

Bu liste Ambroksol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ambroksol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Ambroksol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?
İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Sekrol Pediyatrik Şurup ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.
UNUTMAYIN! Sekrol Pediatrik Şurup ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Sekrol Pediatrik Şurup’u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Sekrol PediatrikŞurup’u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.
UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için . Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.


Cevap: Ambroksol Nedir?

EHLİMAN
İnsanların üşütmede yada balgamdan rahatsız oldukları durumlarda kullandıkları ilaçlardan biridir.Genellikle göğsü acıtan öksürükler olduğu zaman bu tarz ilaçlar balgamı çözer ve atmaya yardım eder.Bol ılık sular da aynı işlemleri yapmaktadır.


ambroksol, ambroksol nedir, ambroksol nedi

Bu kategoride yer alan Laboratuvar Akreditasyonu nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ambroksol Nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.