Anasayfa
7 Mayıs 2021, 7:18

İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir?

İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir?

Hoca
İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir?

Yeryüzünde işlenen günahların en büyüğü şirktir, Allah’a ortak koşmaktır. Şirk’ten sonra ikinci dereceyi alan günah, masum bir insanın hayatına son verip, canına kıymak, onu öldürmektir.

Kendi ihdas ettiği haksız bahanelerle bir insanı öldürüp canına kıymak, Allah indinde o kadar büyük günah, o kadar dehşetli bir vebaldir ki, sanki öldürülen tek şahıs değil de, bütün bir insanlıktır…

Okudunuz mu?  İsm-i Celal nedir, Lafza-i Celal nedir, aralarındaki fark nedir?

Rabbimiz, haksız katile bu nazarla bakmakta ve şöyle buyurmaktadır: "- Kim bir insanı (suçsuz yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de suçsuz bir insanı ölümden kurtarırsa, sanki bütün insanları ölümden kurtarmış gibidir!.." (Maide, 32)

Demek ki, Rabbimiz, yarattığı insanlardan bir tekinin dahi haksız yere öldürülmesini istemiyor, bunu küçük bir günah, basit bir olay olarak
görmüyor. Hatta bir ayet-i kerimede de şöyle buyuruyor:
"Kim bir mü’mini kasdi olarak öldürürse, o kimsenin cezası Cehennem’de (ebedi) kalmaktır!.." (Nisa, 93)

Okudunuz mu?  Üç İhlas bir Fatiha

Demek ki, bir insanı Allah’a ve ahirete imanından dolayı öldürmek de ayrı bir durum arzetmekte, bunun cezası da kafirlere mahsus ebedi ceza olmaktadır. "Bir mü’mini öldürmek, Allah indinde dünyayı tahrip etmekten daha büyüktür!" (Nesai, Tahrim 2, (7, 83))

Demek ki, mü’min Allah indinde dünyadan ve içindeki diğer varlıklardan da büyük ve kıymetlidir. Binaenaleyh, hangi cür’et sahibi böyle aziz ve büyük bir varlığın haksız olarak hayatına kasteder, kainata ibret ve temaşa ile bakışına mani olur, Allah’ın yaptığı binayı yıkabilir?

Okudunuz mu?  Cünüp bulunan bir kimse veya âdet gören bir kadın Kur'an-ı Kerim'i dinleyebilir mi?

Bunu bir hadis mealiyle açıklığa kavuşturalım:
"Eğer bir mü’minin kanını dökmeye (sema) ve (yer) halkının hepsi de iştirak etse, Allah onların hepsini de o kanı dökülen tek masum mü’minin hakkını korumak için yüzüstü Cehennemine sürer!" (Tirmizi, Diyat 8, (1398))

Haksızların çokluğu, haklının tekliği durumu değiştirmez. Hal böyle iken, bir insan, kendisini hem savcı, hem hakim, hem de infaz memuru yerine koyup da bir mü’mini nasıl öldürebilir?

Okudunuz mu?  Erkeklerin veya kadınların bacaklarındaki tüyleri yolmalarının caizliği nedir?

Şayet katil, öldürdüğü kimsenin mirasına konacak şekilde yakın biriyse, katilliğinden dolayı miras hakkını da kaybeder, öldürdüğü maktulün mirasına da konamaz. O hak, işlediği bu cinayet yüzünden elinden alınmış olur. Bu yüzden ana-baba katili evlad, miras alamaz; öldürdüğü ebeveyninin malına varis olamaz.

Okudunuz mu?  Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bela Ve Musibet Hakkında Geniş bilgiler

İslam, katili böyle korkunç günahkar gördüğü gibi, öldürmeye azmettireni de günaha ortak görür. Sebep olup hazırlayan, kuvvet verip teşvikte bulunan hakkında da Resul-i Ekrem Efendimiz’in ikazı şudur:

"- Bir adam, bir Müslümanın ölümüne bir tek kelimeyle yardım etse, kıyamette alnına şöyle yazılır:
– Bu adamın Allah’ın rahmetinden ümidi kesilmiştir!"

Okudunuz mu?  Parmakla tesbih çekmek sünnet mi

Onun içindir ki, Müslüman, haksız yere adam öldürmeyi cihad sayamaz. Hukuki şartları ortaya çıkmadan böyle dehşetli bir günaha yaklaşmaya cür’et edemez.

Ahmed Şahin


Cevap: İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir?

İZGEN
islamiyette adam öldürmekle ilgili birçok şey konuşulmaktadır bunlardan biri suçsuz birini öldürmenin büyük günahlardan sayılacağını bütün insanlığı öldürmüş gibi olacağını ve cezasının ebedi cehennem olacağıdır.

Okudunuz mu?  Velayet-i vusta

Yorum: İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir?

Kayıtsız Üye
komşum beni sürekli hakir görüyor her defasında bana hakaret ediyor olmazsa benim arsamda yol vardiye belediyeye şikayet ediyor lafının birisi seni vururum artık bıçak kemiğe dayandı benim Allahdan başka sahibim yok ben tahammül edemiyorum bu olay karşısında ya öleceğim yada öldüreceğim

Bu kategoride yer alan Büyü yapmak günah mıdır ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

İslama göre adam öldürmenin hükmü nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.