Anasayfa
8 Mayıs 2021, 4:24
itikad
Yönetici

Küllî irade ve cüzi irade ne demektir?

Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

ßaran
Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

Küllî irade , sonsuz işleri birlikte dileyebilen ilâhî iradedir. Cüz’i irade ise bir anda ancak bir şey dileyebilen, iki şeye birlikte taallûk edemeyen insan iradesidir.

İnsan bedeninde yüz trilyon kadar hücre olduğu söyleniyor. Her hücrenin de nice fonksiyonları var. İnsan, bir anda iki şey irade edemezken, bedenindeki bu sayısız faaliyetleri nasıl izah edecektir? Demek ki, insan kendine malik değil. O bir kuldur. Bedeni, küllî bir irade ile tanzim ve idare ediliyor.

Okudunuz mu?  Tevekkül ne demektir, kader ile ilişkisi nedir?

Gafletten kurtulup gerçeği bulan bahtiyar kullar ise şöyle düşünürler: Madem ki, hiçbir organım, hiçbir hücrem başıboş değil, öyle ise ben de başıboş olamam! İç âlemimde cereyan eden bütün işler hikmetli ve faydalı. O halde ben, irademi doğru kullanarak ne dünyama ne de âhiretime fayda sağlamayan boş işlerin peşinde koşmamalıyım. Bedenimdeki her hücre, semadaki her yıldız ve kâinattaki her sistem küllî bir irade ile hareket ettiklerine göre, ben de cüz’i irademi o küllî iradeye uygun olarak kullanmalıyım. Kulluk görevimi aksatmamalı, ibadetimi eksiksiz yerine getirmeliyim.

Okudunuz mu?  Müslüman Kalmak Müslüman Ölmek

Sonra, düşüncesini genelleştirir: Ben kendi iç âlemime karışamadığım gibi, ağaç da kendi içinde işleyen fabrikanın gerçek sahibi değil. Ve o tezgahın muntazam çalışması onun kendi hüneri değil. Şu ağacı elma, bunu da armut verecek şekilde programlayan bir hikmet, bir kudret, bir ilim var. Ve yine, ben kan nehrimde akan alyuvarlardan ve akyuvarlardan habersiz olduğum gibi, deniz de içindeki balıklardan habersiz. Sema da yıldızlarını tanımıyor. Saçımı kendim yapmadığım gibi, ağaçlar da yapraklarını kendileri takmıyorlar. Ormanlar, dağın hüneri değil. Güneş de gezegenlerine sahip çıkamaz.

Okudunuz mu?  Şirk nedir? Şirk ne demek? Şirkin çeşitleri hakkında kısaca bilgi

İşte kâinatta meydana gelen bu sonsuz işler, birlikte nazara alındığında, küllî ve mutlak bir iradeyi açıkça gösterirler.

Şöyle bir düşünelim: Bu âlemde birbirinden farklı ne kadar çok fiil birlikte icra ediliyor! Her an, mikroplar âleminden, bakterilerden, al ve akyuvarlardan, böceklerden, kuşlara, insanlara varıncaya kadar nice canlılar ölümü birlikte tadıyorlar. Onların yerleri ise, boş kalmıyor. Bir o kadar, hatta daha fazla varlık dünya ile tanışıyor.

Okudunuz mu?  Dört büyük meleğin görevleri nelerdir?

Yine sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok canlı hastalanırken, aynı anda bir o kadarı da şifâ buluyor. Niceleri izzete doğru tırmanırken, niceleri de zillete düşüyolar.

Kimileri henüz yemeklerini yerken, başkaları açlığa yaklaşıyorlar. Her biri bir ilâhî ismin tecellisini gösteren böyle sonsuz ve birbirinden farklı, hatta çoğu zaman birbirine zıt fiilleri birlikte icra etmek, ancak küllî bir iradenin işidir

Okudunuz mu?  Kitaplara iman ne demektir?

İşte insan o cüz’i iradesini ölçü tutarak ve onun aczine, noksanlığına bakarak bu sonsuz icraatları hayret ve hayranlıkla düşünür; imanı kemâle erer.
Alaaddin Başar (Prof.Dr.)


Cevap: Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

Yetim
Allah razı olsun güzel açıklamışsın


Yanıt: Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

manevihazan
Bir soru soracğim izninizle peki izzet ve zillette rahmanın elindemi yoksa bzim cüzü irademızlemi olmakda

Okudunuz mu?  Kadere iman eden kederden emin olur kimin sözü

Soru: Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

Ecrinim
cümle müminlerin imanlarının kemale ermesi duasıyla..
güzel konu olmuş,istifade ettim,emeğine sağlık
Allah c.c. razı olsun kardeşim


Hoca
İRADE

Kaza ve kadere iman, insanın durumunu tespit ve tayinde büyük önem kazanır. Her şeyden önce insanın iradesinin olup olmadığı söz konusu edilir.

Okudunuz mu?  İmanda İstisna Hakkında

İrade; istek, arzu, eğilim, kast, sevgi ve benzeri anlamlara gelir. Bir sıfat olarak kabul edilir. Bu sıfatla canlı fiillerini yapar. Her hangi bir işin meydana gelmesinde irade sıfatı ilk ve en önemli rolü oynar. İrade, istek olmayınca iş meydana gelmez.

Okudunuz mu?  Melekler ve Görevleri

İradeyi anlamanın iki yolu vardır:

Allah’ın ve insanın iradesi,

İnsanın iradesi.


kanber
cüzzi irade mahlukmudur maturidi hz leri mahluk deyıldir demiş bunu nasıl anlıycaz ALLAH tan başka hersey onun mahluku mülkü ve yarattığıdır bunu temsillere anlıyacağimız sekilde izah edin hocam

Okudunuz mu?  Kaza ve Kadere Îman Nedir? Şerlerin Yaratılması Nasıl Olur?

mumsema
İnsanın iradesinin mahluk olup olmadığı ihtilaflıdır.
< Bu cüz-i irâdenin, mahluk olup olmama mevzuu ihtilaflıdır.Eşâri’ye göre; İrâde-i cüziye mahluktur ve mevcuttur. Ancak bundaki tasarruf mahluk değildir ve kulun tensibine bağlıdır.
Maturudi’ye göre de; Cüz-i irâdenin tamamı mahluk değildir ve bu irâdede ki tasarruf tamamen kula âittir. >


külli irade vikipedi, cüzi irade nedir, külli irade nedir vikipedi

Bu kategoride yer alan Meleklere İman Ayetleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Küllî irade ve cüzi irade ne demektir?