Anasayfa
7 Mayıs 2021, 7:31

Üç İhlas bir Fatiha

Üç İhlas bir Fatiha

erkek
Üç İhlas Bir Fatiha! SELAMÜN ALEYKÜM
HOCAM ÖLEN KİŞİNİN ARKASINDAN ÜÇ İHLAS BİR FATİHA VEYA YASİN OKUMAK VE SEVABINI ONA GÖNDERMEK CAİZ MİDİR? BU KONUYLA İLGİLİ HADİSLERE BAKTIM AMA HERHANGİ BİR HADİS BULAMADIM. FAKAT BİZ YILLARDIR ÖLÜNÜN ARKASINDAN FATİHALAR YASİNLER GÖNDERİYORUZ NE KADAR DOĞRUDUR? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM. RABBİM ÇALIŞMALARINIZI BEREKETLENDİRSİN BİZLERİDE ÇALIŞMALARINIZDAN FAYDALANANLARDAN EYLESİN… AMİN…

07/09/2008

Aziz talib-i ilim,
Bu sualinizi birkaç açıdan değerlendirmek lazım:
1. KAYNAKLAR AÇISINDAN:
A. Kur’an’da: Müslümanın bir numaralı kaynağı vahiy, ölünün üzerine veya ölünün ardından Kur’an okumaya dair hiçbir şey söylemez. Kur’an ölmüş olan mümin yakınlarımız, aile fertlerimiz ve iman kardeşlerimiz için dua ayetleri barındırır. Buradan onlara dua etmemiz gerektiğini çıkarırız. Bu kadar.
B. Sünnette: Efendimizin ölünün üzerine veya ardına Kur’an okuduğuna dair hiçbir sahih ve dahi zayıf riyavet bulunmamaktadır. Aynı şey sahabe efendilerimiz için de geçerlidir.
C. Hadiste: Tirmizi’nin tahriç ettiği garib bir hadis vardır: "İkrau’l-yâsîn ‘alâ mevtâkum". Bu rivayet -in sahha’l-hadis- tüm otoriteler tarafından ölümün arkasından değil "ala" harf-i cerrinin de delalet ettiği gibi "ölmek üzere olan sekerat halindeki birinin yanında okumayı emreder." Efendimizin kastı budur, hadisin tüm şarihleri bunu söyler ve İslam tarihindeki selim uygulama da budur.
MAKSADI Yasin suresinin muhtevasında aranmalıdır. Yasin ahireti kişinin gözünde canlandırır. Ölmek üzere olan insanı ahirete hazırlama amacı taşır. Aslında bu bir telkin olmaktan çok, mü’mince yaşanmış hayatın hafızasında kayıtlı olan, bilincinde mevcut bulunan, bilinçaltında saklı olan "ahirete iman" hakikatini tüm çıplaklığıyla tedavüle sürmek maksadını taşır.

Okudunuz mu?  Cenin kırk günlük olunca Allah (c.c) bir meleği dört kelimeyle gönderir

2. ÖRF AÇISINDAN:
Mevcut 3 ihlas bir fatiha ve yasin suresini okuma uygulaması örfidir. Esasen avamın ahiretle zihni bir bağ kurmak için geliştirdiği bir formüldür. Buna ses çıkarmayan ulema "ölüye faydalı olmasa dahi okuyanın kendine duygusal bir faydası olur" gerekçesiyle ses çıkarmamıştır.

3. MODERN MUHATAP AÇISINDAN:
Dinin şekillendirdiği "ma’ruf örf" (münker örf de var) şu veya bu gerekçeyle yok sayıldığında, yerini çok daha zararlı seküler hurafeler, icatlar, kutsallıklar almaktadır. Cenazelerden tekbiri kaldırınca yerini alkış saçmalığının alması gibi. Ölümüzün arkasına Kur’an okumayacağız da gazel mi okuyacağız" diyen de kendine göre haklıdır.

Bu örfi uygulamanın mahzurları: İnsanı diriltmek ve hayat vermek için inmiş olan Kur’an’ı ölülere okumaya mahkum ederek vahyi amacından saptırmak. Şişe içinde "okunmuş yasin" satmak gibi sapkınlıklara yol açmak. Kur’an okuyuculuğu gibi paralı bir sektörün doğmasına yol açmak. İnsana delilsiz mesnetsiz sahte bir tatmin hissi vermek.

Artıları: Cahil insanların ahiretle bağ kurmak için bir bahane olması. Avamın Kur’an ile irtibatının kopmaması için bir vesile olması. Halk dindarlığının daha kötüye yönelmemesi için oluşan psiko-sosyal açığın Kur’an tilavetiyle kapatılması. Hepsi elde edilemeyenin hepsini terk etmenin akıl karı olmaması.

TAVSİYE: Üç ihlas okunmamalı. Zira Tevhid/İhlas suresinin muhtevasının olayla bir alakası yoktur.
Ölülere dua edilmesi Kur’an’ın talimidir. Fatiha hem sena hem duadır. Dolayısıyla ölülerimize (mü’min olanlara) Fatiha suresi dua kastı ve niyetiyle okunabilir. Hatta bu konudaki açık ve ihtiyaç göz önüne alındığında, işin törensel tarafı hatırlandığında, aksi durumun doğuracağı mahzurlar düşünüldüğünde rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: FATİHA OKUNMALIDIR.
Yasin’in okunması ise yukarıda yer almıştır.
Vesselam.

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Okudunuz mu?  Emulgator helal midir?

Cevap: üç İhlas bir Fatiha

Hoca
2. ÖRF AÇISINDAN:
Mevcut 3 ihlas bir fatiha ve yasin suresini okuma uygulaması örfidir. Esasen avamın ahiretle zihni bir bağ kurmak için geliştirdiği bir formüldür. Buna ses çıkarmayan ulema "ölüye faydalı olmasa dahi okuyanın kendine duygusal bir faydası olur" gerekçesiyle ses çıkarmamıştır.

hocanın bakış açısına hayranım:)


Yanıt: üç İhlas bir Fatiha

alper_61
Müslüman ne dediğini bilmelidir. Kur’an ayetlerini orjinal şekliyle okuyacağız. manasını da öğrenip hayatımıza tatbik edeceğiz.manasını bilmediğimiz bir sürenin bizede faydası olmaz.bizim için yaşayan, normal zekadaki insana gelen bu ayetler ancak anlamları ile
değerlenir.
Allah cc. nin doğmamış ,doğrulmamış ezeli ebedi olduğunu, şeriat düzeni dışındaki tüm sistemlerin sapmış düzenler ,rejimler olduğunu bilmezsek bugün olduğu gibi
70 milyon müslüman olduğunu söyleyen millet hiristiyanların kurduğu kapitalizmle idare edilir. sesini de çıkarmaz.mahşerde farkına varacak ama iş işten geçmiş olacak…

Okudunuz mu?  Sela sözleri anlamı nedir?

bu süreleri bugüne göre anlatmayan hoca da hoca değildir.

Kur’an ve sünnet bana bugün lazım…bana bugüne göre yorum gerekli

hem kapitalizm le idare edileceğim hemde bunu atmak için ,bu sinsi düşmanı açığa çıkarmayayım. yokmuş gibi yorum yapayım ..olmaz hiç olmaz.

Okudunuz mu?  Rızkın artması, bereketlenmesi için neler yapabiliriz?

önce mevcut durumumzu ortaya koyalım.


üç ihlas bir fatiha, 3 ihlas 1 fatiha, 3 ihlas 1 fatiha hangisi önce okunur

Bu kategoride yer alan Göbek deldirmek yani/piercing takmak Günahmı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Üç İhlas bir Fatiha