Anasayfa
7 Mayıs 2021, 7:17

Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bela Ve Musibet Hakkında Geniş bilgiler

Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bela Ve Musibet Hakkında Geniş bilgiler

Fetva Meclisi
Soru :Kur`an`da dikkatimi çeken 2 farklı şey var. Şimdi Allah bize günahlarımız dolayısıyla mı bela ve musibetler veriyor yoksa bunları bize imtihan olarak mı veriyor. Sözkonusu ayetler şunlar: Şura: 30 ile bakara 155.

Cevap : İnsanın başına gelen bela ve musibetlerin bir çok hikmeti vardır. Bazen bela ve musibet günahlardan dolayı gelir ve günahlara keffaret olur. Bazen de insanın manevi terakiyatı için ve onu imtihan etmek amacıyla gelir. Bu bakımdan tek yönlü düşünmemek gerekir.

Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! (Bakara 155)

Kısaca, ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyiniz. Çünkü Biz, peygambere tabi olup, olmayanı seçmek ve o nimeti tamamlamak üzere sizi korkudan, açlıktan, mallar, canlar ve ürünlerin eksikliğinden az bir şeye uğratacağız ve böyle bazı sıkıntılarla imtihan edeceğiz.

Ahirette: "Onlar için hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir." (Âl-i İmrân, 3/170) sırrına ermeniz için dünyada biraz bu sıkıntıları tadacaksınız. Düşmanların hücumu korkusu, kıtlık ve darlıktan dolayı açlık, savaş ve savaş masrafları dolayısıyle mal ve can eksikliği, kazanç ve evlat eksikliği cinsinden herhalde biraz bir şey ile imtihan edileceksiniz.

Bu mutlak ifade içinde bu âyet, İslâm dininde farz kılınacak olan bazı hükümlere ve sorumluluklara bile işaret etmektedir. Korku Allah korkusuna, açlık Ramazan orucuna, mal eksikliği zekata, can eksikliği cihada, şehitliğe ve hastalığa; ürün eksikliği, evlat eksikliği kazanç zayiine işarettir.

Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder. (Şura 30)

Bu hitap günahkârlaradır. Fakat gösterecekleri sabır sayesinde yüksek derecelere ulaştırılmak gibi sebeplerle, günahkâr olmayanların başlarına gelen musîbetler de yok değildir. Müminlere gelen sıkıntılar, onlar için keffarettir. Allah’ın dinine hizmet için çalışan kimsenin çektiği sıkıntılar ise, onun sadece günahlarına keffaret olmakla kalmayıp aynı zamanda Allah katındaki derecesinin de yükselmesine vesiledir. Dolayısıyla öyle bir zatın, günahlarının cezasını ödediğini düşünmek çok yanlıştır.


Cevap: Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bela Ve Musibet Hakkında Geniş bilgiler

ASUDE
bunun bir çok sebebi vardır yüce Allah kulunun sabrını ölçüyor sonu hayırlı bir sınava tabi tutuyordur yada bu günahının bir cezasıdır

Bu kategoride yer alan Namaz kılındıktan sonra seccadenin köşelerini kıvırıp öyle kalkıyorlar. Bunun anlamı nedir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bela Ve Musibet Hakkında Geniş bilgiler