Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:02
saglik
Yönetici

Tındalızasyon ve UHT işlemleri nedir?

ebuturab
Tındalızasyon ve UHT işlemleri nedir, ne amaçla yapılır? Kullanıldığı yerleri karşılaştırınız.
Isı ile Sterilizasyon
Nemli Isı İle Sterilizasyon
Tındalızasyon: Özellikle protein (amino asit) içeren maddelerin sterilizasyonunda kullanılan yöntemdir. Benmari de denilen bu yöntemde içinde su bulunan, ısıtılabilen bir kabın içine protein içeren madde konarak belirli bir süre tutulur ve üç defa aynı şekilde tekrarlanır.

  • Yüksek ısıda bozulabilecek materyaller belirli ısı derecesinde ucgun ust üste sterilize edilir
  • Hidrolize olabilecek cozeltıler 70ºC de kan serum ve asılar gibi proteinli maddeler 56º tındalıze edilir.
  • Isıtma süresi çoğunlukla günde 1 saattır.

ISI ILE STERILIZASYON
NEMLI ISI ILE STERILIZASYON

UHT (Ultra High Temperature-Çok Yüksek Sıcaklık)

UHT yontenımde sut 135
º-150ºC gibi cok yüksek sıcaklıkta 3-4 sn ısıtılır ve süratle 22ºye soğutularak steril kaplara alınır. Sonuç olarak sağlık yönünden daha güvenilir ve daha uzun sure dayanabilen sut elde edilir.
KULLANILDIGI YERLER

UHT yöntemi gıda sektöründe sağlık ıcın yapılan sütün sterılızasyonunda kullanılır Tındalızasyon ise sağlık sektöründe insanların sağlığı ıcın kullanılır.


Cevap: Tındalızasyon ve UHT işlemleri nedir?

haller
steril kabin hakkında bilgi verebilir misiniz ?


Cevap: Tındalızasyon ve UHT işlemleri nedir?

almira
Teknolojisi ve tasarımları ile birçok alanda kullanılan bu ürünlerde öncelikle markaya ve garanti şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Firmalar cihazlar konusunda steril kabin seçeneklerinde 2 yıl garanti sunmaktadır.


tindalizasyon ve uht işlemleri nedir ne amaçla yapılır kullanıldığı yerleri karşılaştırınız, tindalizasyon nedir, tindalizasyon ve uht işlemleri nedir

Bu kategoride yer alan Siğillerden kurtulmanın yolu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Tındalızasyon ve UHT işlemleri nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.