Anasayfa
8 Mayıs 2021, 22:49
sizden0
Abone

Kızlarla arkadaş olmak

Kızlarla arkadaş olmak

_ahmet
selamun aleyküm …
bir erkeğin bir kızla konuşması günah mıdır ?
şehir dışında bir kız arkadaşım var eskiden internette tanışmıştım tabi şimdi pişmanım üzülmemesi için bırakamıyorum gerçek hayatta hiç görüşmedik sadece yazıyla konuştuk benim onu telefonla arayıp normal bir arkadaş gibi konuşmam veya yazıyla konuşmam günahmıdır ?

Okudunuz mu?  Tarikate girmeli miyim

Cevap: kızlarla arkadaş olmak

İnanc
Müslümanların karşı cisten yabancı bir insanla chatleşmesi, normal konularda internette konuşması caiz midir?

Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Okudunuz mu?  Tesettür nasıl olmalı ? Sıkmabaş caiz midir ?

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa, bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

Evlenmeyi düşünenlerin, yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi, zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. Şayet ona İslamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız, o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.

Ayrıca sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekilde bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.

Okudunuz mu?  Kaza namazları günlük nasıl kılınır?

Cevap: kızlarla arkadaş olmak

_ahmet
tabiki çok dikkat ediyorum flört gibi bişey olmaz zaten öyle bişey yapmam cevap için teşekkürler.


Cevap: kızlarla arkadaş olmak

Gulsahh
Kanim dondu serefsizim. İrandanmisin?


İnanc
< Kanim dondu serefsizim >
Lütfen biraz ağızımızdan çıkan lafa dikkat edelim

Okudunuz mu?  Mürted olanın hükmü nedir?

Gulsahh
Neler dediginize baksaniza bir az bile..


Çevrim Dışı
Şehadet getirip müslüman olan herkes bu yazıda yazılandan sorumludur; sadece İran da bulunan müslümanlara hitap etmiyor.

< Kanim dondu serefsizim >
Lütfen sözlerimize dikkat edelim…


Desert Rose
< Neler dediginize baksaniza bir az bile.. >
ne o dinin hükümleri işine mi gelmedi

Okudunuz mu?  Gebe bir kadın orucunu kaza etmekle beraber fitre vermesi gerekir mi?

< Kanim dondu serefsizim. İrandanmisin? >

bencede kanın donuk gibi
(dinin hükümlerine karşı)


İnanc
3 Kişiden korkun.!!!!

Dağdan İnme
Sonradan görme
Dinden Dönme


ikindi
iranmis. türkiye çok modernde hali ortada. Allah düzelmeyi nasip etsin


Kızla arkadaş

Bu kategoride yer alan Adetli iken üç aylar tesbihini çekebilirmiyim. başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Kızlarla arkadaş olmak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.