Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:25
sizden8
Abone

Cuma namazına gidemiyorum sorusu var

Cuma namazına gidemiyorum sorusu var

haci
s aleyküm arkadaşlar bir öğretmen arkadaşın dersi cuma saatine dek geliyor yöneticilere söylamesine rağmen ders pragramının ayarlamıyorlar.bu durumda ne yapması gerekiyor vesselam


Cevap: cuma namazına gidemiyorum sorusu var

aziz83
Daire amiri veya işveren cuma namazı için izin vermediğinde memur ve çalışanın durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Cuma namazı akıl baliğ olan sağlıklı erkeklere farzdır. Bu nedenle Cuma namazını bilerek kılmayanlar haram işlemiş olurlar. Daire amiri, memurların cuma namazına gitmelerine izin vermezse, önce amiri, makbul bir yolla takındığı menfi tavırdan vazgeçirmeye çalışırlar. İmkân olmadığı takdirde memur ya kendi naklini başka yere yaptıracak, yahut da maddi durumu müsait olduğu takdirde istifa edecektir. Durumu müsait olmazsa görevine devam edip cuma namazına gitmeden öğle namazını kılar, vebal de amire ait olur, işçinin ve öğretmenin de durumu böyledir.

Okudunuz mu?  Dini nikah kıyan nişanlıların nikahı konusunda soru

İbn Kasım ve Şebramilisi şöyle diyorlar: Cuma namazına izin vermeyen bir işverenin yanında bir işçinin çalışabilmesi için, muhtaç olması gerekir.. (Şebramilisi: c. 2, s. 134). Hanefî ulemâsından el-İmam Abu Hafs gibi zevat; işverenin izni olmadan işçinin cuma namazına gitmesi caiz değildir, demişler ise de işçi ve memurun cuma namazına gitmelerine mani olmak büyük bir vebaldir. (el-Fetava’l Hindiye: c. l, s. 144 ) Akıl baliğ her müslümana normal vakit namazlarını kılmak da farzdır. Buna göre eğer işveren namaz kılmanıza izin vermez ve siz de orada çalışmaya mecbur değilseniz işi bırakırsınız. Eğer mecbursanız namazınızı zamanında kılmaya çalışırsınız.

Okudunuz mu?  Kul hakkı borcunu Allah öder mi ?

İş için de olsa namazın kazaya bırakılması doğru değildir. Kıyam yani namaz kılarken ayakta durmak namazın farzlarından biri olduğıu için bir mazeret yokken duran bir araba içinde namaz kılmak caiz değildir. Bu nedenle işverenin haberi yokken namaz kılmanız caiz olmakla beraber, arabanın içinde olmaz. Bu işe girmeden önce farz namazları kılmanıza izin verilmeyeceği kesin ise ve siz de böyle bir işe girmeye zaruret derecesinde mecbur değilseniz işe girmeyiniz. Ancak kesin bir durum yoksa bir defa denemek de fayda vardır. Denedikten sonra namazları kılmanıza izin verilmezse istifa edersiniz.
SİE

Okudunuz mu?  Bilgisayar Oyunu Almak Caiz mi ?

____________________________

Cuma Namazını Terketmek

Abdullah b. Mes’ud radiyAllahu anh’dan Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Nerdeyse birine (yerime) namaz kıldırmasını emredip de cuma namazına gelmeyenlerin evlerini yıkmaya niyetlenmiştim. (Müslim)

Bazı kimseler ya cuCuma Namazınıma namazına katılmamayı terkedecek yoksa Allah onların kalblerini mühürleyecek ve sonra onlar gafillerden sayılacaklardır. (Müslim)

Okudunuz mu?  Seyyidül mürselin ne demek?

Önemsemeyerek üç cuma namazını terk eden kimsenin kalbini Allah mühürler. (Ebu Davud, Nesei sahih senedle rivayet etmişlerdir.) Hafsa radiyAllahu anh’dan Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Ergenlik çağına erişmiş herkesin cuma namazına gitmesi farzdır. (Nesei) (Cuma namazı diğer vakit namazları gibi değildir. Farz olabilmesi için vakit namazlarının şartları dışında bir takım belli şartları vardır. Bu şartlar tahakkuk etmedikçe cuma namazını kılmak farz olmaz ve onun yerine öğle namazı kılınır. Bundan dolayı da cuma namazını terkeden günah işlemiş sayılmaz bilakis doğru bir iş işlemiş olur.)

Okudunuz mu?  Habersiz bir şey almak günah mı

Kursum nedeniyle cuma namazına gidemiyorum

TURK
Hocam 13 yaşindayim 7.sinif öğrencisiyim okuldan gelince hazirlanip kursa gitmem lazim fakat cuma (öğle) namazı 13.18 ise kursum ise 13.30-14-00 arasi vakitte başliyor yani o vakit araliği kursta olmam lazim bu durumda ne yapmaliyim


Yorum: Cuma namazına gidemiyorum sorusu var

arifselim
Bu sorunu çözmek için yetkililerle konuşabilirsin. En fazla 30 dakika gecikme durumun var. Sorumlulara bunu açıklayarak uygun bir şekilde sana kolaylık sağlamaları gerekir.

Okudunuz mu?  Tehlil hakkında kafamı karıştıran bir konu

cuma namazına gidemiyorum , öğretmen cuma namazına gidemiyor, iş yüzünden cumaya gidememek

Bu kategoride yer alan Vefat eden anne ve baba için namaz başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Cuma namazına gidemiyorum sorusu var Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.