Anasayfa
5 Haziran 2021, 23:39
Cenaze
Yönetici

Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?

Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?

Kayıtsız Üye
Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?


Cevap: Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?

Muhasibi
Sünnet olan 3 gündür.
Taziyet, vefat etmiş bir kimsenin hayattaki yakınlarına "Başınız sağ olsun" şeklinde dilekte ve sabır tavsiyesinde bulunmakdır. Bu, İslami bir vazife ve insânî bir davranıştır. Bunu yerine getirirken cenazenin yakınlarının ve onlara taziyette bulunacak kimselerin dikkat etmesi gereken bazı ölçüler bulunmaktadır. Bu medenî vazifeyi yerine getirirken İslâmî ölçüleri dikkate almak, Hakk’ın katında makbul ve hal-kın yanında mahbub olmamıza vesile olur. Bu ölçüleri şöyle sıralayabiliriz:
forumduasi.com/konu-disi-basliklar/15062-taziyet-bassagligi-dilemek.htmlTaziyet (Başsağlığı Dilemek) a) Vefat eden kimsenin yakını bulunan şahıs, üç günü geçmemek üzere evinde oturup başsağlığı dileğini arzetmeye gelenleri kabul edip onların samimi tavsiyelerine uyarak sabrı iltizam etmelidir. Bu vazife ancak bir defa yapılır ve bu zaman içerisinde ifâ edilir. Şayet cenazenin yakını bulunan şahıs taşrada ise, ancak o zaman üç günden sonra da başsağlığı dilenebilir. Başınız sağ olsun, dileği müstehap bulunmaktadır.
b) Bu vazifenin kabristanda veya cenaze evinin önünde yapılması, bid’attır. Bu sebeple de oralarda yapılması mekruh görülmektedir (1).
c) Taziyet sırasında "Allah Teâlâ sizlere sabrı cemil, ecr-i cezil ve uzun ömürler ihsan etsin" şeklinde duada bulunmak da güzel görül-müştür.
d) Cenaze çıkan evde birinci, üçüncü veya yedinci günlerde ziyafet tertibi mekruh görülmektedir. Bu ifadeyi daha net bir hale getirmek isteriz. Vefat eden şahsın yakınlarının o hafta içinde yemek ziyafeti yapmaları sünnete aykırıdır, Bu gibi yanlış uygulamaları yapmamalı, yapılan muhitlerde ziyafete katılmamalıdır.
Bunun doğru olan ve sünnete uygun bulunan şekli, komşuların ve uzak akrabadan bulunan kimselerin yemek hazırlayıp cenaze evine getirmeleri ve onların acılarını paylaşarak yemekyemeleri hususunda ısrarda bulunmalarıdır.
Peygamber (s.a.v.), Câfer (r.a.)’in şehîd olduğu günde, onun hane halkı için yemek hazırlamalarını kendi ehli beytine emretmiş bulunmaktadır. Hadis-i şerifin meâlini bilgi ve belge teşkil etmesi bakımından arzedelim: "Cafer’in ev halkı için yemek hazırlayınız. Zira onların başına kendilerini meşgul eden (elim bir hadise) gelmiş bulunmaktadır" (2).
(1) Büyük İslâm İlmihâli (namazla ilgili bölüm) madde 614.


Cevap: Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?

Şema
Taziye çadırı 3 günden sonra kaldırılmalıdır çünkü başsağlığı dileme 3 gündür

Okudunuz mu?  Cenaze namazında fatiha sûresi okunur mu?

peygamber taziye kaç gün sürer ondan sonra, taziye suresi ne kadar zamana kadar olur

Bu kategoride yer alan Musibete Uğrayınca İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Demek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.