Anasayfa
8 Mayıs 2021, 5:47
itikad
Yönetici

Cehennemin Yedi Tabakası

hande82
Yedi yerin durumlarını ve her tabakanın sâkinlerini,
cehennemin yedi tabakasını ve her birinin isimlerini ve oralarda bulunanları ayrıntılarıyla bildirir.

Ey aziz, malûm olsun ki, müfessirler ve muhaddisler ittifak etmişlerdir ki: Hak Taâlâ, kudretiyle yerleri birbirinin altında yedi tabaka yaratmıştır. Her yerin genişliği ve her iki yerin ara mesafesini beşyüz yıllık yol edip, hava ile dolu eylemiştir.

İlk tabakanın nâmı: Dimka‘dır. Kısır rüzgâr gibi havası nâhoştur. Onda bir çeşit yaratık vardır ki, Berşem nâmıyle meşhurdur. onlara hem hesap, hem azap vardır.

İkinci tabakanın adı: Celde‘dir. Onda cehennemlikler için azabın he türlüsü hazırdır. Buranın kavminin ismi: Tamas’ıdr. Birbirlerini yerler.

Üçüncü tabakanın ismi: Arka‘dır. Onda katır gibi akrepler vardır ki, kuyrukları mızraklar benzeridir. Her birinin kuyruğunda üçyüz boğum vardır ki, öldürücü zehir ile dolmuştur. Onun sakinleri bir hasis taifedir ki onlara: Kabes derler. Onların yiyeceği toprak, içeceği rutubettir.

Dördüncü tabakanın adı: Harba‘dır. Onda dağlar gibi ejderhalar vardır ki, kuyrukları uzun hurma ağacı gibidir. eğer birinin zehiri bahr-i muhite karışsa, denizdeki yaratıkların cümlesi helak olurlardı. Onun sâkinlerine: Cülhan deler. Onların ne gözleri, ne ayakları vardır, ancak iki kanatları vardır ki, uçarlar.

Okudunuz mu?  Cennet-Cehennem arasında bir yer var mı??

Beşinci tabakanın adı: melsa‘dır. kavminin adı: Muhtat’dır. Sayıları hesaba gelmez. Biribirlerini yerler. Orada kükürtten dağlar gibi taşlar vardır ki, kâfirlerin boyunlarına bağlayıp, cehenneme bırakırlar.

Altıncı tabakanın adı: Siccin‘dir. Cehennemliklerin amel defterleri oradadır. Sakinlerine: Kutata derler. Cümlesi kuş şeklindedir. Lâkin elleri adam eli gibi, kulakları öküz kulağı gibi, ayakları koyun ayağı gibidir. Onlar, melekle gibidir; yemezler, içmezler, uyumazlar ve cinsî ilişkide bulunmazlar. Daima Hak Taâlâ’ya ibadet ederler. Bir rivayette, ateşliklerin ruhları, kıyamete kadar orada hapsolmuşlardır.

Yedinci tabakanın adı: Ucba‘dır. Kavminin adı: Cüsum’dur. Cümlesi kısa boylu, siyah habeşli gibidir. Elleri ve ayakları, yırtıcı hayvan pençesi gibidir. Ye’cüc ve Me’cüc’ü onlar helak etseler gerektir. Halen, lânetlenmiş İblis, taraftarlarıyla onda sâkindir. Kendisi bir taht üzerinde oturur. Yandaşları etrafında saf saf durup, her biri yeryüzünde insanoğlunu sapıtmakla ettikleri fesat ve fitneleri, İblis’e arz ederler. Onlardan her kimin şer ve fesadı çok ve büyük ise; İblis onu yanına alıp, sahte övgüler düzüp, iltifat ederek yakınlarından sayar. Hak Taâlâ, Ümmet-i Muhammed’i onların şerlerinden korusun. Amin. Anlatılan bu yerin ortasında karanlıktan bir perde vardır.

Okudunuz mu?  Cennet ve Cennetliklerin Özellikleri

Bu yedi tabaka yer, büyük bir meleğin omuzunda karar kılmıştır. Hak Taâlâ, yedi yer altında bulunan yeşil kaya, kırmızı öküz, büyük balık ve büyük denizden aşağıda kendi haşmetinden yedi tabaka cehennem yaratmıştır ki, birbirinden aşağıdadır. Her tabakanın arası beşyüz yıllık mesafedir. Cehennemin yedi kapısı vardır ki, her birinin içinde ateşten yetmişbin dağ vardır. Her dağda ateşten yetmişbin vâdi vardır. Her bir vâdide ateşten yetmişbin kale vardır. Her kalede ateşten yetmişbin ev vardır. Her ev içinde ipler, sandıklar, tokmaklar, topuzlar, zincirler, bukağılar, köpekler, yılanlar, zehirli akrepler, kaynar ve irinli sular, zehir ve zakkum emsali bin türlü azap vardır. Onda kara yüzlü, gök gözlü zebani melekleri vardır ki, cümlesi sağırdır ve onlarda merhamet duygusu yaratılmamıştır. Öyle çoktur ki hesabı yoktur. Hak Taâlâ, zebanilere bir büyük ve heybetli melek vekil etmiştir ki, ona Mâlik derler. Yedi cehennemin hâkimi ve kapıcısı odur.

Okudunuz mu?  Firdevs: Cennet köşklerinin en büyüğüdür.

İlk cehennemin adına: Cehennem derler ve azabı, ötekilerinden hafif, daha zariftir. Bu, Muhammed Ümmetinin âsileri için yapılmıştır.

İkinci tabakanın adı: Sair‘dir. Hıristiyanlar onda eserdir.

Üçüncü tabakanın adı: sakar‘dır. Yahudiler için kararlaştırılmış ebedî duraktır.

Dördüncü tabakanın adı: Cahim‘dir. Mürtedler ve şeytanlar için azabı elimdir.

Beşinci tabakanın adı: Hutame‘dir. Gayya kuyusu ondadır. Ye’cüc, Me’cüc ve kâfirlerin yeridir.

Altıncı tabakanın adı: Leza‘dir. Puta tapanlar, ateşe tapanlar ve sihirbazlar için hazırdır.

Yedinci tabaka ki, ta diptedir ve adı: Haviye‘dir. O, mülhitleri, zındıkları, yalancıları ve münafıkları kucaklayıcıdır. onun ateşi, harareti, azap ve şiddeti hepsinden üstündür. Cehennemin tabakalarının tümü, yedibin tabakadan ziyadedir.

(Allahım, bizi cehennem azabından koru; affınla ey bağışlayıcı!)

Kaynak : Marifetname – Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri


Cevap: Cehennemin Yedi Tabakası

Ecrinim
Allahım, bizi cehennem azabından koru; affınla ey bağışlayıcı

amin amin amin:(

cehennem ile ilgili tüm konular insanı dehşete düşürüyor,okurken yürekler ağıza geliyor,Rabbim gaflete düşürmesin..
emeğine sağlık kardeşim,Allah c.c. razı olsun

Okudunuz mu?  Kıyamet akşam vakti mi kopacak?

Cevap: Cehennemin Yedi Tabakası

hande82
< cehennem ile ilgili tüm konular insanı dehşete düşürüyor,okurken yürekler ağıza geliyor,Rabbim gaflete düşürmesin..
>

amiinn canım Allah cc razı olsun senden de


Cevap: Cehennemin Yedi Tabakası

ravza 2
Gece okumak iyi olmadı uyku problemi var şimdi hiç uyku tutmuyacak


Kayıtsız Üye
Allah tüm müslümanları ve diğer insanları bağışlasın. Kimse ebediyen cehennemde kalmasın. Amin.


emre acar
Allahım bütün müminleri cehennemin azabından koru cennetine nasip eyle


Kayıtsız Üye
hırsızlar-yolsuzlar-ahlaksızlar -vatanı satanların katı yazılmamış


Kayıtsız Üye
Rabbim bütüm Muhammet Mustafa nin ümmetini bagişla affet ve hidayet et onlari doğru yola ilet amin


cehennemin en alt tabakası, cehennem tabakaları, Cehennemin tabakaları

Bu kategoride yer alan Cehennemdeki Azap Çeşitleri Ve Günahlara Göre Azapların Farklı Oluşu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Cehennemin Yedi Tabakası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.