Anasayfa
8 Ağustos 2022, 17:28
sizden91
Abone

Gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur

fenom
Gusül abdesti eksik alınırsa ne olur

Selamün Aleyküm

şimdi ben Gusül Abdestinde ağzıma 3 kez su aldığıma emin değildim 2 kez oldu diye şüpheye düştüm ama 4 kezde olmasın diye 3 kez burnuma su aldım ve Gusül Abdesti’ne devam ettim Gusül Abdesti’ni yaptım bitirdim işte sorularım şöyle :

1) Gusül Abdestinde 3 kez ağza su almak 3 kez burna su almak tüm vücudu zerre kadar kuru yer kalmadan ıslatmak ben 3 kez su aldığıma emin değildim şüpheye düştüm acaba 2 tane mi 1 tanemi aldım diye ama şüpheyi dinlemedim Gusül Abdesti’ni yaptım Gusül Abdestim kabul olurmu ?

2) Böyle şüphe durumunda 4cüyü yada 5ciyi yada 6cıyı yada daha fazla su alırsam Gusül Abdestim kabul olurmu ?

Gusül Abdestim kabul olur mu ?


Cevap: Gusül Abdestim kabul olur mu ?

elif gibi…
şu ana kadar sorduğun sorularda hep kendi kendine vesvese yaptığını anladım kardeşim. şeytan seninle çok uğraşıyor sen de izin veriyorsun. bu kadar vesveseli olma, şeytanın seninle uğraşmasına izin verme. böyle devam ederse, Allah(c.c.) korusun, dinden soğursun.

gusül abdestinde ağzına ya da burnuna 3 ten fazla su alırsan bir şey olmaz. 3 tanesi farzdır. zaten abdestte amaç temizlenmek olduğu için bir sıkıntı olmaz.

dediğim gibi; şeytanın seninle uğraşmasına izin verme. Allaha(c.c.) emanet ol!


Cevap: Gusül Abdestim kabul olur mu ?

islamyolu
< 1) Gusül Abdestinde 3 kez ağza su almak 3 kez burna su almak tüm vücudu zerre kadar kuru yer kalmadan ıslatmak ben 3 kez su aldığıma emin değildim şüpheye düştüm acaba 2 tane mi 1 tanemi aldım diye ama şüpheyi dinlemedim Gusül Abdesti’ni yaptım Gusül Abdestim kabul olurmu ?
>

kabul olur kardeş. 1 kere ağza almak , 1 kere burna almak farzdır. 3 kere almak sünnettir. Vesvese gelirse 3 keremi aldım 2 kere mi aldım diye aldırış etme. Farzı yerine getirmiş oluyorsun sonuçta.

< 2) Böyle şüphe durumunda 4cüyü yada 5ciyi yada 6cıyı yada daha fazla su alırsam Gusül Abdestim kabul olurmu ?
>

olurda kardeş. ama işte bidat iş olur o zaman da. 3 ten yukarısında yine olurda bidat işlemiş olursun. sen vesveselere aldırış etme. 2 ile 3 arasında kalmıssan bırak 2 de kalsın farzı yerine getirmiş oluyorsun .


Cevap: Gusül Abdestim kabul olur mu ?

fenom
Allah sizlerden razı olsun

içimi rahatlattınız çok teşşekkür ederim


islamyolu
< Allah sizlerden razı olsun

içimi rahatlattınız çok teşşekkür ederim >
kardeşim ağzı burnu iyice yıkamak Hanifi mezhebinde farzdır. onu yaptıktan sonra havuza birkere dal çık yine abdestin olur.

Ama sünnet üzere yinede gusül alınması iyidir.

Abdest almadan önce normal namaz abdesti gibi abdest alman sünnettir.

ondan sonra 3 kere başa , 3 kere sağ omza , 3 kerede sol omza su döküp bir yandanda ovalamalısın.

Ama gusül abdesti alıpta sonra Namaz abdesti alırsan bu mekruh tur.

ek bilgi olmasını istedim


Kayıtsız Üye
Merhaba ben önce niyet ettim Gusül abdesti almaya diye başlıyorum ve önce namaz abdesti alıyorum sonra 3 kez başa 3 kez sağ omuza 3 mezde sol omzuma su döküp kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorum doğrumu acaba çünkü sürekli içimde sanki kabul olmadı yanlış oldu mu acaba gibi düşünceler var doğrumudur abdest alma şeklim


musab
Neden kabul olmayacak gusül abdestin?Mesela şunu hepimizin bilmesi lazım;

Allah Rasulünün aldığı şekilde bire bir aynı olacak şekilde gusül abdestini alabiliriz.Bu zor bir şey değil,imkansız hiç değil.Farzları belli sünnetleri belli.Yaparsın onları olur biter.

Ama Allah Rasulünün kıldığı şekilde,onun namazda yakaladığı huşunun aynısıyla,aynı ihlasla namaz kılabiliyor muyuz?Cevap:Hayır iki rekat bile kılamadık onun kıldığı gibi.

Ee o zaman biz neden gusül abdestine takmış durumdayız.Tek derdimiz olan gusül abdestimiz kabul oldu mu yerine, acaba namazım makbul bir namaz oldu mu diye düşünmemiz gerekmez mi?Yoksa gusül abdestim olsunda namazı boşver mi diyorsunuz?

Anlatabiliyor muyum demek istediğimi


kansız zombi
Gusul aabdeste 3kere ağzıma su aldim gargara yaptım sonra burnuma 3 kere su vermedim dalgınligima gelmiş ama diğerini yaptim kabul olurmu


Kayıtsız Üye
Ben gusül alırken sadece 3kere agiza 3kere buruna su weriorum ve kuru yer kalmayacak sekide yikaniyorum kabul olurmu


Kayıtsız Üye
Gusul abdestim kabul olur mu acaba
Lütfen ama lütfen cevap verin mum hocam lütfenn.Lütfen cevap verinnnnn .. arkadaşlar merhaba ben banyoya giriyorum
Üstümde hiç bir şey olmuyor suyu açıyorum. Her tarafımı yıkıyorum edep yerimi yıkıyorum sonra 1 şampuan yapıyorum yıkanmaya devam ediyorum . Sonra ön edep yerimi yıkıyorum ve arkasından arka edep yerimi yıkıyorum fıskıyeyi belirli bir yere koyuyorum elimi sabunla yıkıyorum. Sabunu yerine koyuyorum elimi yıkıyorum ve içimden niyet ediyorum niyetim şöyle "euzu besmele çekiyorum ve -niyet ettim Allah rızasın için boy abdesti almaya- diyorum ve 3 kere ağzıma su verip gargara yapıyorum 3 kere burna su veriyorum (su yutarsak bilerek-yanlışlıkla kabul olur mu ) sonra burnumu yıkıyorum ve her yerimi yıkamaya başlıyorum (ağızdan su yutarsam sıkıntı olurmu bilerek-yanlışlıkşa bazen ağzımı açık unutuyorum su kaçıyor sıkıntı olur mu ??) Her yerimi yıkıyorum saçımı kulaklarımın içini göbek deliğimi ve sonlara yakın sol elimle edep yerimi yıkıyorum ve ön edep yerime su tutuyorum ve yıkanmaya devam ediyorum sol elimle ovalamaya devam ediyorum ve muslukları kapatmaya çalışıyorum (bazen kapatıyorum bazen yarım kalıyor) ve "ben boy abdestimi aldım Allah boy abdestimi kabul eylesin amin " diyorum (muslukları kapatmadan önce mi demeliyim sıkıntı olur mu ) musluğu tam kapatmadıysam kapatıyorum ve fıskıyeden çıkarıyorum boruyu açıyorum ayaklarımı soğuk suyla yıkıyorum ve taburenin üstündeki suyu döküyorum ve paspasla yerdeki suyu çekiyorum ve banyodan çıkıp kurulanıyorum. Ön edep yerimi korkudan silemiyorum ilk çamaşırlarımı ve kıyafetlerimi giyip çıkıyorum . Abdestim kabul olur mu . Allah razı olsun


musab
< Gusul abdestim kabul olur mu acaba
Lütfen ama lütfen cevap verin mum hocam lütfenn.Lütfen cevap verinnnnn .. arkadaşlar merhaba ben banyoya giriyorum
Üstümde hiç bir şey olmuyor suyu açıyorum. Her tarafımı yıkıyorum edep yerimi yıkıyorum sonra 1 şampuan yapıyorum yıkanmaya devam ediyorum . Sonra ön edep yerimi yıkıyorum ve arkasından arka edep yerimi yıkıyorum fıskıyeyi belirli bir yere koyuyorum elimi sabunla yıkıyorum. Sabunu yerine koyuyorum elimi yıkıyorum ve içimden niyet ediyorum niyetim şöyle "euzu besmele çekiyorum ve -niyet ettim Allah rızasın için boy abdesti almaya- diyorum ve 3 kere ağzıma su verip gargara yapıyorum 3 kere burna su veriyorum (su yutarsak bilerek-yanlışlıkla kabul olur mu ) sonra burnumu yıkıyorum ve her yerimi yıkamaya başlıyorum (ağızdan su yutarsam sıkıntı olurmu bilerek-yanlışlıkşa bazen ağzımı açık unutuyorum su kaçıyor sıkıntı olur mu ??) Her yerimi yıkıyorum saçımı kulaklarımın içini göbek deliğimi ve sonlara yakın sol elimle edep yerimi yıkıyorum ve ön edep yerime su tutuyorum ve yıkanmaya devam ediyorum sol elimle ovalamaya devam ediyorum ve muslukları kapatmaya çalışıyorum (bazen kapatıyorum bazen yarım kalıyor) ve "ben boy abdestimi aldım Allah boy abdestimi kabul eylesin amin " diyorum (muslukları kapatmadan önce mi demeliyim sıkıntı olur mu ) musluğu tam kapatmadıysam kapatıyorum ve fıskıyeden çıkarıyorum boruyu açıyorum ayaklarımı soğuk suyla yıkıyorum ve taburenin üstündeki suyu döküyorum ve paspasla yerdeki suyu çekiyorum ve banyodan çıkıp kurulanıyorum. Ön edep yerimi korkudan silemiyorum ilk çamaşırlarımı ve kıyafetlerimi giyip çıkıyorum . Abdestim kabul olur mu . Allah razı olsun >

Biz farklı dinlere mi mensubuz acaba diye düşünmeden edemiyorum.Çünkü İslam bu kadar zor bir din değil,hatta hiç zor değil.


Kayıtsız Üye
Ben 3 kere basa su dökmeyi unuttum ama bir süre sonra aklima geldi sizce abdestim bozulmus mudur


@hmet
Gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur?

< 3 kere basa su dökmeyi unuttum >
3 defa dökmek şart değildir. bir defa dökmek yeterlidir.
3 defa dökmek sünnettir sevap kazandırır.


Kayıtsız Üye
Normal abdest almadan gusül abdesti aldım kabul olur mu bilmiyordum bilerek yapmamıştım , tekrar abdest almama gerek var mı ?

Okudunuz mu?  Televizyon izlemek günah mı ?

umutlucan
< Normal abdest almadan gusül abdesti aldım kabul olur mu bilmiyordum bilerek yapmamıştım , tekrar abdest almama gerek var mı ? >
gusül abdestinde farzları yerine getirenin guslü sahihtir.


Kayıtsız Üye
Selamin aleykum benim adim emre 17 yadindayim bugube kadar andest almayi yanlis biliyordum ve hep bildigim sekilde aliyordum aldiktan sonra gusül abdedti aliyordum abdestim kabul olurmu


Kayıtsız Üye
Yalütfen yardım edinşimdi ben gusül abdesti alırken ağzım veya kollarımı üç kere yıkıyorm ama bazen dört kere alıyorum gibi geliyor emin olamıyorum şimdi devam etmek mi lazım yoksa başa dönüp almak mi lazım bide bazen burun deliklermin birne bazen su girmiyor bende üç kere yapıp devam ediyorum girmese bile kabul olurmu yoksa başa dönmekmi gerekiyor lütfen yardım edin


Kayıtsız Üye
bende abdes alırken önce namaz abdesi alıyorum sonra gusül ama çok şupheye düşüyorum bir abdesi baştan başlayarak 5 sefer aldıgımda oluyor şeytan vesvesemi veriyor ya eksik yerim kalırsa diye baştan alıyorum


Kayıtsız Üye
Lütfen yardım gusül abdestim olurmu. 3 kere ağza su verip gargara yaptım 3 kere burna çektim sonra tüm vücudu yıkadım.


Kayıtsız Üye
Ramazan ayında bir sabah saatinde gusül abdesti almam gerekti ve abdest alırken burnuma su kaçmasın diye bir defa su verdim burnuma abdestim kabul olur mu???


Kayıtsız Üye
Ben gusül alirken yuzumede 3 kere su veriyorum kabul olurmu

Ben gusül abdestinde ağzına 2 kere aldım diye dusunup bidaha gusül abdesti aldim kabul olur mu


Kayıtsız Üye
1.si gusül abdestim alırken ağzımı çalkaladım 3 kere ama boğazına su gitmeden çalkaladım bir yerde boğaza da su gitmeli yazıyordu ben onu abdestimi aldıktan sonra okudum ve size soruyorum ben boğazıma su getirmedim gusül abdestim kabul olur mu

2. gusül abdestinde sıra önemlisidir ve namaz abdesti alınması şart mıdır lütfen cevap yazın kafayı yiyeceğim artık


mum
gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur
< boğazıma su getirmedim gusül abdestim kabul olur mu >
Boğaza su gitmesi şart değil sünnet de değil sadece ağzın içini çalkalamak yeterlidir. Guslün kabuldür inşAllah
< sıra önemlisidir ve namaz abdesti alınması şart mıdır >
Boy abdestinde sıra şart değildir ve gusül öncesi abdest almak sünnettir.
< ağzına 2 kere aldım >
Farz olan ağıza suyu bir kere almaktır. Bir defa yeterlidir, 3 defa sünnettir.
< yuzumede 3 kere su veriyorum >
Üç defa yıkamak sünnettir.


Kayıtsız Üye
iyi günler abi ben besmele çekip niyet edip 3 kere ağıza 3 kere burna sonra bütün vucudu yıkıyordum kabul olurmu ben böyle alındığını biliyordum.


klav
Zaten öyle doğru yapıyorsun doğru biliyormuşsun. Öyle devam et.


Kayıtsız Üye
Agıza az su alınca abdest Kabül olur mu?


Şema
< Agıza az su alınca abdest >
Ağız ıslanacak kadar su alınması yeterlidir.


Kayıtsız Üye
Hacam banyoda gusül abdesti alinirken hangi yöne donmelidir


Şema
< gusül abdesti alinirken hangi yöne dönmelidir >
İmkan varsa arka ve önünüzü kıbleye çevirmeyin imkan yoksa bunun günahı yok


Kayıtsız Üye
ben ayaklarımı yıkarken aralarını boşlukları tersden yıkadım gusül aptestimi tamamladın kabul olurmu


Kayıtsız Üye
Ben eşcinseldim kurtuldum inş ama eşcinselken şöyle bir duyum aldım 1 hafta boyunca boy abdesti alsanızda boy abdestiniz 1 hafta kabul olmuyormuş doğrumu acaba internetten bakıyorum ama bulamıyorum


Kayıtsız Üye
Kardes ismailaga fetva hattını ara bu anlattıklarını oraya anlat.. istediğini sor ben öyle yapiyorum


Şema
< 1 hafta boyunca boy abdesti alsanızda boy abdestiniz 1 hafta kabul olmuyormuş doğrumu >
Bu bilgi yanlıştır kesinlikle dinde böyle bir şey yoktur.
Boy abdestini al ve makbuldür Allah tövbeni kabul etsin.


Kayıtsız Üye
Simid gusül alirken her seyi yaptiktan sonra abdest hersey tamam 3 kez basa 3 kez saga 3 kez sola dokuyoruzya basima her dokuste deyilde 3 dokuste bir ovalasam guslum kabul olurmu?


Kayıtsız Üye
Olmaz ilk önce niyet et avret yerlerini yıkanan lazım sonra normal abdest al sonra baş sağ omuz sol omuzdan 3 er defa su don


arifselim
Guslün farzlarını yerini getirdikten sonra guslün sahihtir geçerlidir. Ağza ve burna su vermek ile bütün vücudunu yıkamakla farz yerine gelmiş olur.


Kayıtsız Üye
3 agiza 3burna ve boydan yikandiginda gusül abdesti kabul olurmu


imam
gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur
< boydan yikandiginda gusül abdesti kabul olurmu >
Gusül ağza ve buruna en az bir defa su vermek ve tüm vücudu yıkamaktır. Kuru bir yer kalmayacak


Kayıtsız Üye
Allah’a niyet ediyorum ve kitapta internette yazana göre güsül abdesti alıyorum ama aklımda gusül abdestim kabul oldu mu olmadimi diye soru işareti var kabul oluyor mudur


arifselim
Değerli kardeşim. Guslün farzlarını yerine getirdikten sonra için rahat olsun. Kabul oldu mu olmadı mı düşüncelerine hiç gerek yoktur. Biz doğru olanı yapmakla sorumluyuz.


Kayıtsız Üye
Gusul abdesti alirken niyet ettim mi etmedim mi hatirlamiyorum yada yanlista etmis olabilirim gusül abdesti almaya diye degilde yalnizca abdest almaya deyi de niyet etmis olabilirim abdestim kabul olmusmudur


arifselim
Gusül abdesti almak için banyoya girdikten sonra artık niyet edip etmemenin bir önemi yoktur. Guslün sahihtir. Niyetin yeri kalptir ve istemektir.


İsmi Bilinmez
Allah razı olsun kardeşim sizlerden içimdeki bütün sorulara cevap oldun çok cok çok teşekkür ederim Allah’a emanet

1 – Gusül alırken heralde sağ omzumdan eksik şu döktüm ama emin değilim döktüysem gusül kabul olurmu

2 – Arkadaşlar Bnde orucluyken gusül aldım su yutacam diye çok fazla yüzüme su dokemedim niyet ettim mi onuda bilmiyom birde su döktüğumuzde ayni anda her yerimizmi islanmali of kafam çok karıştı yardım edin yarın oruç tutcam gusulum olmuşmudur?


arifselim
1- Eksikten kastın ne anlamadım. Ama asıl olan ıslanmasıdır eğer ıslanmışsa guslün geçerlidir.

2- Bir şeyi içinden yapacağım demek bile niyettir. Fazla su dökmeden de guslün geçerlidir.


Kayıtsız Üye
Ben gusül doğrumu aldım yanlışmı aldım diye şüpheye düştüm agızıma 2 kere mi verdim gibi napmam lazım


klav
Ağza bir defada su vermek yeterli olur.


Kayıtsız Üye
Az önce gusül abdestimi aldım ilk baş bir namaz abdesti aldım sonra uc basimdan uc sag omzumdan ucde sol omzundan su doktum ama arada 3 agza 3 burna su aldigimizi kismi atladimmi atlamadimmi bilmiyorum kabul olmusmudur sonucta namaz abdesti alirken agzima burnuma su aldim ? :/


arifselim
Gusle başlamadan aldığın abdest ayrıdır ve gusül abdesti alman ayrıdır. Eğer gusül esnasında ağza ve burna su vermeyi unutmuş olmaktan şüphelenirsen hatırladıktan sonra sadece ağzına ve burnuna su vermen yeterlidir.


Mamıttt
Bende abdest alırken vesveseye düşüyorum ya yanlısıkla 2 kere alırsam abdestim kabul olurmu


klav
Eksik yapılmadıktan sonra guslün geçerlidir.


Kayıtsız Üye
Bu sorunun cevabını öğrenene kadar 50 kere yıkanmıştın bile


Kayıtsız Uye
– Ben gusül abdesti alırken göbek deliğime su doldurdum ama içinde kir vardı ve elimi sokmadım ne yapacam ne olur yardım edin

– Selamın aleyküm 3 sefer su dökmek yerine su fiksiyenin altina girmek olurmu
Gusül abdesti nde 3 defa başa 3 defa sağ omuza 3 defense sol omuza şu dökmek yerine su fiksiyenin altina girsem olurmu


arifselim
– Göbek deliği içindeki kir suyun deriye ulaşmasına engel olacak kadar çok ise bu gusle engel olur. Oraya iyice su vererek de o kiri giderebilirsin parmağını sokmaya gerek yoktur.

– Aleykum selam. Su dökmek ile suyun altına girmek aynı işi görür. Bu şekilde de sünnet yerine gelmiş olur.


Kayıtsız Üye
Ben gusl alirken niyet ettim Allah rizasi için gusül abdesti almaya ve sonra 3 agza 3 burnu sonra sag omuz sol omuz ondan sonra basimin dibini yikiyorum ondan sonra bütün vucud en son normal abdest abi kabul olurmu

Okudunuz mu?  Tevaf ederken abdestin bozulması?

klav
Bu şekil gusül alınan gusül geçerlidir. Böyle gusül alabilirsin.


Kayıtsız Üye
Öncelikle selamun aleyküm
Ben gusül alırken her tarafımı yıkadığıma emin oluyorum ama banyodan çıkınca yıkadım mı yıkamadımı ikilemde kalıyorum guslü tekrar etmem gerekir mi


klav
Guslü tekrar etmeyeceksin. Böyle düşünce gelirse yıkadım deyip şeytana uymayacaksın.


Kayıtsız Üye
– Buruna su verirken sag ve sol burun deligine ayri ayri 3 kere su ceksek olurmu ?

– Sa hocam ben cunuptum ve 1 de gusül abdesti aldimda kabul olurmu mum hocam lütfen soyleyin

– Merhabalar ben gusül abdestinde ellerimi yikarken ellerimdeki yapişik olan pislikleri çikartmayi unuttum gunah veya kabul olurmu


arifselim
– Burun deliklerine ayrı ayrı su verilebilir ama bunu yapmaya hiç gerek yoktur.

– Aleykum selam. Gusül abdesti almışsan geçerli olması için bir vakit engeli yoktur.

– Merhaba. Eğer elindeki pislikler suyun deriye temasına engel olacak miktarda ise o zaman bu yerleri temizleyerek o bölgeyi yıkman yeterlidir.


Kayıtsız Üye
Kol kirik elbise cikmiyo gusül abdesti nasıl alinir


Kayıtsız Üye
SelamınızAleyküm arkadaşlar ben gusül abdestini yanlış aldım galiba emin değilim ama ALLAH (c.c.) dua ettim kabul olurmu acaba?
HIZLI CEVAP VERIRMISINIZ? ALLAH SIZLERDEN RAZI OLSUN


emre
Guslün geçerli olması için ağza ve burna su vermek ve tüm vücudu yıkamakla olur. Eğer bunlardan biri eksik ise dua okumakla olmaz bu iş.


Kayıtsız Üye
ben gusül abdesti alırken sonlarında 3 kere omuzlara ve3 kere başa dökerken ben unutup ilk öncebaşıma dökmek yeine ilk önce omuzlarıma döktüm gusülüm kabul olurmu


mum
Gusül alırken sıralama şart değildir. Önce omuz da olur baş da olur fark etmez.


Kayıtsız Üye
Merhaba.Oncelikle şafiiyim.Niyet ettim uzerimdeki cunuplugu gidermeye deyip vucudumu kuru yer birakmayarak islatiyorum.Sonra niyet ettim gusül abdesti almaya diyerek normal namaz abdesti aliyorum.Aldigim gusül doğrumudur?


arifselim
Merhaba kardeşim. Şafii mezhebine göre aldığın bu gusül geçerlidir. Esas olarak farzlar yerine geldi mi zaten gusülde sahih olur.

Şafiiye göre Guslün Farzları
1- Yıkanmaya başlarken niyet etmek
2- Vücut üzerinde herhangi bir necaset varsa önce onu temizlemelidir.
3- Vücudun tamamını yıkamak.


türk başar
merhaba arkadaşlar,
gusül abdesti alırken her yerim ıslandı ama sadece farzları yaptım ve iki defa gusül aldım ama temizlenmiş hissetmiyorum kardeşlerim.
Bu vesvese midir ? içimi rahatlamak istiyorum cünip kalmaktan çok korkuyoum lütfen cevap verin.
teşşekürler,


emre
Farzları bir defa yerine getirdiysen senin ne hissedip hissetmediğinin bir önemi yok. Guslün geçerli olur. Şeytana uyup ikinci defa da gusül alma.


Kayıtsız Üye
Selamun alekum kardeşlerim ben gusül alırken önce namahrem yerimi yikadim sonra ağzımı calkaladim sonra burun ondan sonra başı ıslatmadan sağ omuz sol omuz yikadim kuru kalmicak kadar her yerimi yikadim kafamida sonradan detaylı yikadim kabul olmusmudur


Selam2
Sakıncası yok farzları yerine getirmişsin guslün geçerlidir. Bir mazeretin yoksa vücudunu yıkamayı başından başla.


Kayıtsız Üye
Beyler dalga geçmeyin ama ben de kuzenimden öğrenmiştim ben abdest abdesti alırken öncelikle ve niyet ediyordum ardından 3 kez ağzıma ve 3 kez burnuma şu vermeden önce cinsel organlarımı sol elimle 3 kez yıkıyor ardından sağ elimle ağzıma ve burnuma su verip tüm vucudumu yıkıyordum. Gusül un farzlarini yapıyorum ama sırası yanlış olmuş oluyor.Gusülüm kabul olmuş mudur? Ayrıca yaptığım ibadetler kabul olmuş mudur


arifselim
Evet kardeşim guslün yinede geçerli olmuş oluyor ve ibadetlerde sahih olur. Guslün farzlarını yerine getirirken sırayı gözetmek şart değildir. Esas olan ilk önce farzların yerine getirilmesidir. Daha sonra sünnetleri, mekruhları ve adabını bilerek alınırsa çok güzel olur.

Her müslüman elinin altında bir İslam ilmihali olmalıdır ve bu ilmihali baştan sonra defalarca okumalıdır. Aklına takılan soruları hemen bu kitabı açıp ordan bakmalıdır. İnternetten bakmak yeterli olmaz.


Kayıtsız Üye
Ben gusül abdestinin tam olarak nasıl alindigini bilmiyorum. Niyet ediyorum edep yerlerini temizliyorum , agiza buruna 3 kez su verdikten sonra vucudumda kuru yer kalmiyacak sekilde yikaniyorum. Gusul abdestini boyle alirsam kabul olurmu ? Yani cunuplugum ustumden gidermi ?


Sabır
Zaten gusül abdesti anlattığın gibidir.


Kayıtsız Üye
Abdest aldıktan sonra şüpheye girmeyin kardeşlerim siz niyet edin yeter zaten unutmayın şüphe abdesti bozar niyet etmeyi unutmayın kabul olur…


Kayıtsız Üye
Selamunaleykum ben gusül abdestini su sekil aliyorum dogurumudur 3 agiza 3buruna ondan sonra tum bedenimi yikiyorum teredute girdim doğrumudur sizce

Ben gusül abdesti alırken 3 kere ağıza şu alıyorum 3 kere de burnuma su çekiyorum ve sonrasında vücudum da hiç bir kuru yer kalmayacak kadar yıkıyorum acaba abdestim kabul olur mu?


AKA
Aleykümselam bunlar guslün farzlarıdır. Bunları yapmakla guslün geçerli olur.


Kayıtsız Üye
şimdi kardeşim guslün farzı ağıza buruna su vermek bütün vucudu kuru yer kalmıyacak şekilde yıkamakdır 2 3 4 kere su vermek diye bir şey yok ağızını güzelce çalkalarsın burnunda genzine kadar su çekersin ve bütün vucudunu kuru yer kalmıyAcak şekilde yıkarsın farzı budur ancak 3 kere ağız ve burna su vermek öce sağ omzuna 3 kere sonra sol omzunza 3 kere sonra başına3 kere su dökmek sünnetdeir


Kayıtsız Üye
Geçenlerde nasıl gusül alınacağıyla ilgili bir fotoğraf gördüm ve benim yıllardır yanlış aldığımı farkettim. Namaz abdestinden sonra 3 kez ağza su 3 kez burna su ve vücutta su deymemiş yer kalmayıncaya kadar yıkamak yazıyor. Ben namaz abdesti alıyorum sonra ise vücutta su deymemiş yer kalıncaya kadar yıkıyorum fakat aradaki 3 kez ağza 3 kez burna su yerini yapmıyorum zaten namaz abdestinde bunu yapıyoruz tekrar yapmamıza ne gerek var ben yanlış mı yapıyorum?


arifselim
Namaz abdesti için ağız ve burna su vermek ayrı ve gusül alırken ayrıdır. Bugüne kadar yapmamışsan da artık bundan sonra dikkat etmen yeterlidir. Çünkü bu şart sadece hanefi mezhebine göredir.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben şimdiye kadar hep önce gusül abdesti alıp ardından namaz abdesti alıyordum bilmiyordum kabul olur mu günahmi


Sabır
Abdesti önce veya daha sonra almak farz (mecburi) değil. Abdesti başta almak sünnettir. Senin gusüllerin de bu açıdan geçerlidir.


Kayıtsız Üye
– Gusül abdest alıyordum fakat tam kulağımı yıkayacakken su bitti.bende su getirmek için başka bir odaya geçtim.sonra tekrar gelip abdeste devam ettim.bir sakıncası olurmu?

– Mrb ben çok zor durumdayım bugüne kadar gusül abdestini yanlış aliyormusum ve sürekli yasin faln okuyorum namaz kiliyorum kabul olur mu sonucta bilmeden yanlis aliyormusum ne olur yardim edin 🙁


arifselim
– Gusül abdesti alırken ara vermek ve daha sonra dönüp kaldığı yerden guslüne devam etmek caizdir. Guslüne bir zararı yoktur.

– Merhaba. Ne yanlış yaptığını söylemeden sana doğru bir cevap veremeyiz. Namaz gibi abdestsiz kabul edilmeyen namazları eğer cünüp olarak kılmışsan bu namazların kaza edilmesi gerekir.


Kayıtsız Üye
Selamu aleykum .
Ben gusül abdesti aldım ama . Duştan Çıktıktan sonra aklıma geldi niyet etmeyi unuttum. kabul olur mu ?


afsarbeyi
Hanefi mezhebine göre niyet şartı yoktur. Guslün geçerlidir.


Aciz bir kul
kardeşim benim din hocam söylemişti bu konu hakkında bir şey bende sana yardımcı olayım, sen bonyaya girerken amacın gusül almak ve temizlemek ise zaten niyet etmiş oluyorsun , niyet şart değildir zaten ama niyet etmek sünnetir ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN…


Kayıtsız Üye
Merhaba gusül abdesti alinan yere sol ayak ile girip sag ayak ile cikmamiz gerekiyor ya o siralamayi karistirirsak abdest tutarmi yoksa bozulur mu ayrimtili bilgi verirseniz sevinirim


#UguR
< Merhaba gusül abdesti alinan yere sol ayak ile girip sag ayak ile cikmamiz gerekiyor ya o siralamayi karistirirsak abdest tutarmi yoksa bozulur mu ayrimtili bilgi verirseniz sevinirim >
Banyoya veya tuvalete sol ayakla girip sağ ayakla çıkma sünnettir. Bunu yapmazsanız da gusle bir zararı yoktur.

Okudunuz mu?  Çocuklardan helallik alınır mı

afsarbeyi
Sol ile gerekiyor diye bir şart yok. Olursa iyi olur. Sünnettir. Abdestin farzlarını yerine getirdikten sonra kafanı hiç bir şeye yorma.


Kayıtsız Üye
Selamın aleykum ben 3defa agza su verırken agzıma su kacsa ve burnuma su cekerken bı kere su genzımı yakmasa gusül abdestı kabul olurmu


afsarbeyi
A.selam. farz olan zaten bir defadır. üç yapma sünnettir. Boğaza vs su kaçabilir bir önemi yok. İlla genzin yanmasına da gerek yok.


ABDÜLKADİR
Hocam öncelikle selamün aleyküm gusül abdesti hakkinda birkaç sorum olacaktı gusül için baynoya girdim normal yıkandım sonra gusle geldim niyet edip ellerimi bileklerime kadar yıkayarak başladım sonra avret yerlerimi daha sonra guslün farzini aldim sonra namaz abdesine benzer bir abdest aldim 3 kere sag sol omuz ve basima su döktüm sonra güzelce bedenimi yıkadım çıkarken sırtımı fazla yıkamadigimi fark ettim ve çeşmeye sırtımı döndüm sırtıma su tuttum abdeste ETKİ EDER Mİ ? Abdest alışım DOĞRU MU ? Birde hocam yukarıdan aşagiya doğru yıkanırken tekrar bel yukarısında bir bölgeyi yıkamak YANLIŞ MI ? Birde hocam abdest alirken avret yerlerimi yikiyorum namaz abdesti alirken yüzüm kollarımda yıkanıyor en son bedeni yıkarken bu bölgeleri tekrar yıkamama gerek var mı cevaplarsanız sevinirim 🙂 Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun


Kayıtsız isim
Gusül abdesti aldıktan sonra sol ayağım la çıktım ve sağ ayağım lami girdim die şüphe duydum yanlış ayaklarla girip çıkarsa k abdest kabul olurmu


afsarbeyi
Guslün geçerli olması için ağza burna su verip tüm vücudu yıkamakla yeterli olur. Sol ayakla girip sağ ayakla çıkmak sünnettir iyidir lakin guslü bozmaz. Nerenle çıkarsan çık guslü etkilemez.


Kayıtsız Üye
Arkadaşlar ben gusül alırken ağzıma gargara yapmayı sürekli unutuyorum ve ağıra suyu,bazen dalgınlığıma geliyor ve sol elimle alıyorum.gusle bir zararı olurmu.lutfen yardımcı olun


Kayıtsız Üye
Ben abdest aldım önce gusül sonra namaz abdestinde boyun mu önce kulakmi yıkanır onda şaşırdım acaba bu abdest gecerlimidir


arifselim
Gusülden önce namaz abdesti gibi abdest almak sünnettir. Bu abdesti almadan da gusül geçerlidir. Namaz abdestinde ilk önce kulaklar mesh edilir ve daha sonra boyun mesh edilir. Bunu şaşırsan bile guslüne bir zararı yoktur.


ECan
Selamun Aleykum. Gusule girmeden önce herseyi yaptım Euzu-Besmele , Niyet vb. Abdesti tamamladım. Normal Abdesti bitirdikten sonra ilk burnuma ve agzıma su verecegime kafa ve omuzlarıma su verdim 3 kez. Sonra anladım ve ilk önce agız ve burnuma 3 kere su verdim. Daha sonra kuru yer kalmadan temizledim ve kafa ve omzuma su verdim 3 kere. Şehadet getirip sağ ayakla cıktım. Gusulum kabul olurmu ?


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Evet bu şekilde de olsa aldığın gusül geçerlidir. Zaten gusülde sıralama şartı yoktur. Gusülden önce namaz abdestini al ve daha sonra guslüne devam et bu yeterlidir.


ECan
Ha birde son sorum olacak. Ben normal abdest alırken agzıma sağ ile su aldım 3 kere. Ama 2. alısımda fark ettim bir yetişkinin en küçük parmak tırnagı buyuklugunde bir erik parçası vardı o agzımdan cıktı 3.de temiz bir şekilde çalkalayıp gargara yapıp tukurdum vede disimi ellerimle fırcalamıs gibi yaptım. Bu kabul olurmu ?

Hanefi olarak farzını alıcam ama ben başta dusa girmeden Euzu-Besmele çekip sağ ayakla girip , avret yerimi sabunla yıkayıp sonra her yerimi sabunla yıkayıp , saçımı şampuanlayıp , niyet edip ellerimi yıkayıp ağzımın içini , burnumun içini yıkadıktan sonra kuru yer kalmadanmı yıkamalıyım ve şehadet getirip sağ ayaklamı cıkmam gerek ?

Avret yerlerimi duş bezine dus sabunu surup yıkasam olurmu ?


arifselim
O kadar ufak tefek yemek kırıntıları gusle engel değildir. Banyoya sol ayakla girilir ve sağ ayakla çıkılır bu sünnettir. Avret yerlerini anlattığın şekilde yıkayabilirsin. Bu şekilde guslün geçerlidir.


Yeni…..
Adetim bittikten sonra ilk kez Gusül abdestimi aldım fakat fazla heyecanlandığım için burnuma 3 kez su almayi unuttum günah midir? Veya kabul olur mu?


arifselim
Ağız ve burna su vermek guslün şartlarındandır. Eğer gusül esnasında bir yeri yıkamayı unutmuşsan yada ağız ve burnuna su vermeyi unutmuşsan ne zaman hatırlarsan o yeri yıkamak yeterlidir. Yeniden gusül almana gerek yoktur.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm ilk yorumum guul abdesti alırken 3 kez ağzıma 3 kez burnuma su çekiyorum fakat suyu her seferinde genzime direk çekemiyorum 3 ü geçtikten sonra tekrarlamam şartmıdır
Birde gusül abdestinden sonra yapımını yanlış yaptığım şeylerden herhangi birini niyet ederek (sadece yanlış aldığımı düşündüğüm yeri) alabilirmiyim

S.a ben gusül abdesttın de normal abdestti aldıktan sonra ılk basıma su dokmem lazımken ılk sağ ve sol omuz ondan sonra basımı yıkadım abdestimi tekrar etmem gerekırmı


ACİLSERVİS
Aleykümselam
İlk baştan başlayarak sağdan sola ilerlemen sünnettir. Şart değildir. Guslün farzlarını ve sünnetlerini mutlaka öğren.


Yelizzz
Rahatsız ediyorum ama içimin rahat etmesi gerek. Ben gusül abdesti alırken sıralamada ufak bir yanlışlık yapmış olabilirim. Ben önce kulak içlerine mesh vermek yerine,boynumu mesh ettim sonra kulak içlerine mesh verdim. Tam anlamıyla daha bilmediğim için öğrenmeye çalışıyorum bu şekilde kabul olur mu? Sizce


ACİLSERVİS
Gusülde ne kulak nede boyun meshi vardır. Az önceki mesajımda guslün farzları ve sünnetlerini öğrenin dedim bir müslüman olarak neden önemsemediğinizi anlamıyorum. Bu maddeler çok çok önemli.


Kayıtsız Üye
Selamanun aleyküm
Abi ben şimdi cunup oldum banyoya girdim
Allahım niyet ettim senin rızan için gusül abdesti almaya 3 agiza 3 buruna sonra tüm vücudu kuru kalmayacak şekilde yıkadim gusül abdesti olurmu kabul


ACİLSERVİS
Aleykümüsselam. Guslün farzlarını yerine getiriyorsun. Guslün geçerlidir. Ama guslün sünnetlerinide öğrenip yerine getir daha uygun olur.


Kayıtsız Üye
bende onları yapmayı unuttum sonra tam çıkıcakken aklıma geldi baştan yaptım


Selahattin
Selamun Aleykum ben gusül abdesti aldım aceleyle oldu namaz vakti girmişti camiye gitmem lazımdı gusül aldım hizli bir şekilde agzıma ve burnuma 3 er defa verdim çok iyi hatırlıyorum ama bütün vücudumu yıkadığıma dair tereddütlüyüm kabul oldumu gusül abdestim?


ACİLSERVİS
Yıkadıysan olmuştur yıkamadıysan elbete olmamıştır.


Kayıtsız Üye
Selam ın aleyküm size bir sorum olacaktı.
Ben gusül abdesti alırken çok evham yapıyorum mesala abdest alırken kollarınızı yıkarken parmak içini yikamayi unutuyorum bazen acaba abdestim kabul oldu mu die kendi kendi ne düşünüyorum ve sonra kabul olmadı deyip çıkıp baştan abdest alıyorum sonra da abdest almak bittikten sonra önce sağ ayağımızı sonra sol ayagımızı yikiyorum çıkarken de sağ ayakla çıkmak gerekiyor die biliyorum ama ben acaba sağ ayakla mi çıktım yoksa sol ayakla mi çıktım die kendi kendime evham yapıyorum acaba aldığım abdest kabul olmuş mudur lütfen cvp verir misiniz yoksa bu evham beni yiyip bitirecek


Hatt
Anlaşılan senin hiç bir derdin yok ki öyle boş şeyleri sıkıntı yapıyorsun. Uğraşacak hayırlı işler bul ve şeytana itaat etme. Guslün kabul olup olmadığına sen karar veremezsin sen ağza burna su verip vücudunu yıka ve çık asla arkada kalanı düşünme.


Kayıtsız Üye
Arkadaşlar ben abdest alırken ilk niyet ettim sonra normal namaz abdesti aldım sonra 3 defa ağzıma su verdim gargara yapıp tukurdum 3 defa da burnuma biraz su alıp burnunu sildim işte sonra banyo yaptım kuu yer kalmayacak şekilde en sonda 3 defa sağ omzuma 3 defa sol omzuma 3 defada başıma su döküp durulanip çıktım.

Doğru mu yapmışım acaba emin değilim ?


sedatt
Üç sağ üç sol üş kafa harici güzel bir gusül tebrik ederim. Vücudunu yıkamaya başlayınca sağ taraftan başlayarak sola doğru üçer defa yıkanır. Senin dediğin buysa güzel sorun yok. Yok üç tas sağa üç tas sola saçmalığıysa guslün olsada kötü bir anlayış.


Kayıtsız Üye
Ben en son dün gusül almıştım.Ancak şu kısmını bilmediğim için yanlış olduğunu daha yeni öğrendim, her tarafa su dökerken tenasül uzvunuda sabundan arındırmak için elimle yıkadım da.Yıkanmanın sonunda yapılacakmış.Avret yerlerini taharet gibi yapmam gerekiyormuş.Ama kastten yapmamıştım.Cünüp müyüm? Namaz kılacam da şimdi yanlış mı olur? Bu benim için önem arz ediyor

Okudunuz mu?  Memura Sakal Kesmesi Caizmi

arifselim
Bu şekilde yıkamakla gusül yinede geçerlidir. En son avret yerlerini yıkamak bir adaptır ama guslün farzı değildir. Sen guslün farzlarını yerine getirdikten sonra her türlü gusül zaten tamam olur.


Kayıtsız Üye
Hani denilmis ya bir yorumda namazı hallettikte gusül abdesti oldu mu olmadi mi ona mi takiliyorsunuz diye. Bence yanlis bakis acisi.Namaz kilabilmek için gusül sart iken nasıl olurda birinci kosul saglanmamisken ikincisine bakabilir insan. Bu uygulanabilir bir şey mi? Bence hatali bir yaklasim. Gusul iyi olduktan sonra namazın makbul olacagi haller uzere insan kendini sinayabilir. Emeklemeden kosanlar varsa o baska! Sorunun cevabi verilmis. 1.su farz 3.su sünnet. Bu nedenle vesveselenmeden abdesti aliniz. Bir kere bile su almis olsaniz zaten farzi yapmissiniz demektir.

————–

bende aynen sizin gibi düşünüyordum ancak babama sormuştum ki şafii mezhebine göre hareket ettiğimiz için gusülden önce banyo yaptığımız zaman eğer elin banyonun sonunda taharet şeklinde yapacan eğer onun hariçinde avret yerine değdin mi tekrar yıkancan o zaman demişti ancak sen bilmiyordun diye bir şey olmaz dedi.Namaz abdestini bozar normalde bu durum diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam


Kayıtsız Üye
Şafiiye göre alıyoruz. Önce banyo sonra avret yerleri yıkanır niyet 3 kere el 3 kere ağız 3 kere buruna su çekmek 3 kere yüz yıkamak 3 kere kolların yıkanması baş meshedilmesi kulakların meshedilmesi boyun sonra 3 kere ayaklar sonra da 3 kere baş ve omuz yıkanır sonra kafaya 1 2 defa su dökeriz ama ben dökmeyi unuttum sonra ayaklara su döktüm çıktım.unuttuğum için geçerli mi?


ACİLSERVİS
Guslün farzlarını ve guslün sünnetlerini açıp oku ve uygula her gün sormandan daha iyidir. Baş meshetmek, boyun, üç niyet vs.. yaptıklarının uydurduğunu görmüş olursun.


ZazaReis23
o dediğin kafaya dökme işi vücuda gelsin diye yani yapmana gerek yok için rahat olsun öyle dökmeden gusül alanlarda var.Red olmaz.Bu yaptığın vesvesedir.Sen mesela bir şey olmuşsa sanarsın ki kötü bir şey olmuş sanırsın ya da öyle anlarsın.


Kayıtsız Üye
S.a hocam gusül abdesti alırken bu şekilde alıyorum güsulumde bir sorun yoktur inşAllah besmele çekiyorum ellerimi avret yerleri mi yıkiyorum niyeti mi lavaboda yaptik dan sonra ağzımı calkaliyorum uc kere burnumu üç kere temizliyorum sonrasında namaz abdestine devam ediyorum namaz abdesti bittikten sonra lavabodan ayrılmiyorum uc kere ağzımı gargara yaparak şekilde çalkalanıyorum burnuma sert şekilde şu çekiyorum uc kere sonrasında duşun altına gidiyorum başımı sağ ve sol omuzumu yakiyiyorum üçer kere vucudumuzu sağ ve sol bacaklarımı yakarım üçer kere son olarak tüm vucudumu baştan olarak şu tutuyorum son olarak ayaklarım yıkıyorum gusulumu tamamlamış oluyorum bir sorun yoktur inşAllah ??


ACİLSERVİS
Aletkümüsselam. Sağlarını ve sollarını yakman değil yıkaman gerekir. Tüm vücudu yıkarken sağdan başlanıp yıkanılır. Bunun dışında ayrı bir sağa-sola su dökmeler yoktur. Guslün farzlarını ve sünnetlerini açıp oku en sağlam cevabı oradan bulursun.


Ozi
Selamün Aleykum. Ben gusül abdestini şöyle alıyorum Gusle niyet ediyorum.Besmele çekiyorum. Ellerimi 3 kez ovuşturup avret yerlerimi temizliyorum. Sonra besmele çekip namaz abdesti alıyorum. Namaz abdesti bitincede Önce başa 3 kere sonra sağ ve sol omuzlarıma su döküp her döküşte vücudumu ovalıyorum.


Kayıtsız Üye
Namazlarımı kaza etmem gerekir mi? Önceden guslü önce banyo sonra taharet arada bir de önce önden sonra arka yeri yıkardım sonra euzu besmele çekip gerekenleri yapıp bırakırdım.Bir de önceden şöyle alırdım edep yerlerini yıkardım önce ön sonra arka tarafı sonra euzu besmele çekip niyetlenirdim sonra gerekenleri yapardım.Ama banyoyu da en son yapardım.Sonra önceden banyoya girmeden euzu besmele çekip banyoya girerdim sonra niyetlenirdim sonra elleri ve önce ön sonra arkayı yıkardım.Kir ve pislik varsa temizlerdim.Ama bu aşamada tepeden tırnağa yıkanmayı burada yapardım.Sonra gerekenleri yapardım.Burada kaza etcek bir gusül tarzım var mı? önceden böyle alıyordum.Cahildimde o zamanlardada.


ACİLSERVİS
Guslün farzlarını yerine getirenin guslü geçerlidir. Tabi mumsema.com/hanefi-mezhebi/273027-hanefide-guslun-sunnetleri-kisaca.htmlguslün sünnetlerini de yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Guslün farzları

  • Ağza ve burna su vermek
  • Bütün vücudu yıkamak

O kadar sıradan ve basit. Buna göre guslün geçerliliğini kontrol edebilirsiniz.


Kayıtsız Üye
S.a hayirli geceler Gecen gun gusül abdesti alirken ilk basta niyet ettim boy abdesti almaya diye bütün vucudumu yikadim yikandiktan sonra besmele cekip tekrar niyet ettim gusül abdesti almaya diye sizce bir mahsuru varmidir


ACİLSERVİS
Bir mesaj üstte gusül tarifi var o şekil yaparsan guslün olur.


Kayıtsız Üye
Merhaba. Ben bir süredir bu vesveselerle uğraşıyorum. Herhangi bir şey olduğu veya yaptığım yok fakat her gün duşa girdiğimde boy abdesti alıyorum. Özellikle ramazanda oruç tutarken bu vesveselerim daha da arttı. Boy abdestimi uygun zamanlı olacak şekilde önce 3 ağıza 3 buruna sonra namaz abdesti devamında 3 başa 3 sağ ve sol omuza göbek ve edep yerleri ve 3 defa tüm vücut olacak şekild e alıyorum. Ama abdest almaya başladığımda hep bir şeyleri eksik yaptım gibi veya ben dikkat etmeden gaz çıkarmış olabilir mıyım gibi düşünceler geliyor ve başa dönüyorum. Bu durum ibadetimi çok zorluyor. Korkularım soğutuyor.ne yapabilirim.


ACİLSERVİS
Ancak sen kendine yardım edebilirsin. Başa dönmeyeceksin tekrar etmeyeceksin . önemsemeyeceksin ki seni rahat bıraksın.


Kayıtsız Üye
şimdi ben gusül abdestini aldım namaz abdesti gibi aldıktan sonra sağ omzuma şu döktüm ilk en son başıma döktün yanı ilk başıma dökmem lazımdı sonra sağ sonra sol omuz olması lazımdı ben ilk sağ omuzla başladım en son başıma döktüm şüphe ettim sonra baktım tam ilk başaymış abdestim kabul olmuş mudur


ACİLSERVİS
Şüphe etsende ayaklardan başlayıp yukarı doğru yıkasan da guslün olur. Önemli olan tüm vücudu yıkamış olmandır. Ama sünnete uymamış olursun. Gusül almayı farzını sünnetini ilmihalden okuyup öğrenmeye mecbursun. Bir Müslümanın en az bir ilmihal okuması farzdır.


Kayıtsız Üye
Ben gusül abdestini alırken her şeyimi doğru yapıyorum sanıyordum ama ben burnuma suyu çekmiyordum genzim çok yandığı için ama çekilmesi gerekiyormuş ve ben olduğum zamandan beri böyle yapıyordum bir günahı olur mu


ACİLSERVİS
Öğrendiğine göre artık doğrusunu yaparsın. Ama bir Müslümana dinini öğrenmek farzdır yani mecburidir. Mutlaka ilmihal okumalısın.


Kayıtsız Üye
Merhaba hocam ben gusül alınırken gargara yapılması gerktiğini gözlerin yaşarana kadar burna su alınması gerektiğini bilmiyordum gusulüm kabul olmuş mudur??? yarın cuma namazına gidicem acil cevap yazabilir misiniz


furkan
Namazlar sadece cuma namazı değildir. Müslümana günde 5 vakit namaz farzdır. Namaz İslamın şartlarındandır.

Ağza ve burna su vermek yeterlidir. Gargarayıda burna su vermeyide abartmaya gerek yok. Gözünü yaşartman gerekmez.


Kayıtsız Üye
Ben gusül alırken yanlış almıştım ilk niyet etdim 3 ağza 3 burna ondan sonra da heryerimi güzel ce yıkamıştım ama ben sırasını bilmediğimden dolayı kabul olrmu??


ACİLSERVİS
Guslün geçerlidir. Böyle gusül alabilirsin.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm..hocam ben gusül abdesti aldıktan sonra bütün bedenimi kuru bir yer kalmayana kadar yıkıyor ve banyodan çıkmadan da namaz abdesti alıyordum benim guslüm kabul olmuyormu?


ACİLSERVİS
Aleykümüsselam
Evet guslün geçerlidir.
Ama namaz abdesti gusülden önce alınır. Lütfen ilmihal okuyup guslün sünnetlerini de oradan öğrenelim.


gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur, gusül abdesti eksik alınırsa ne olur, gusül abdesti yanlış alınırsa kabul olurmu

Bu kategoride yer alan Zina olmadan erkek erkeğe ilişki başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.