Anasayfa
7 Mayıs 2021, 5:59
fikih
Abone

Secde ayeti turkce okunursa, tilavet secdesi gerekir mi?

Tamer Kızıl
Secde ayeti turkce okunursa, tilavet secdesi gerekir mi?

Secde suresinde secde ayeti geçtiği için secde suresi okunduğunda da tilavet secdesi yapmak gerekir. Ancak secde suresinde secde ayeti dışındaki ayetleri okumakla tilavet secdesi yapmak gerekmez.

Namaz sırasında okunacak secde âyeti için tilâvet secdesi derhal vacib olur. Çünkü bu namazdan bir parça olmuştur namaz dışında kaza olunamaz.

Secde âyeti namazda kıyam halinde okunsa eğer bundan sonra üç âyetten fazla okunmayacaksa namaz için yapılacak rukû veya secdelerle bu tilâvet secdesi de yerine getirilmiş olur. Tilâvet secdesine niyet edilip edilmemesi sonucu değiştirmez. Ancak üç âyetten fazla okunacak ise bu secde âyetinden dolayı hemen bağımsız olarak rukû veya secde edilmesi gerekir. Secde edilmesi daha faziletlidir. Bu durumda namazın rukû ve secdeleriyle bu tilâvet secdesi düşmez.

Okudunuz mu?  Cünüp iken zikir, tesbih ve Peygamber'e (sav) salevat-ı şerife okumak caiz olur

Secde âyetini namazın içinde okuyan kimse dilerse okuyacağı âyetlerin miktarına bakmaksızın derhal "Allahu ekber" diyerek tilâvet secdesine varır. Tilâvet secdesi niyetiyle yalnız rükûya varması da yeterlidir. Bundan sonra yeniden ayağa kalkar bir kaç âyet daha okur ondan sonra namazın rükuuna ve secdelerine gider. Namazına devam eder. Eğer bir süreyi bitirmiş ise başka bir süreden bir kaç âyet okur. Çünkü tilâvet secdesinden kalkar kalkmaz bu şekilde bir kaç âyet okumadan rukû ve secdeye varmak mekruhtur.

Namazın dışında ise yalnız rukû etmek suretiyle tilâvet secdesi eda edilmiş olmaz. Çünkü Allah’a ta’zîm namaz dışında rukû ile yapılmış olamaz.

Cemaatle namazda imam da rukû ile tilâvet secdesine niyet etmemelidir. Çünkü cemaat farkında olmayarak bu niyeti terkeder ve tilâvet secdesi onlardan düşmez. Bu durumda imamın selâmından sonra cemaatin tilâvet secdesi yapıp bundan sonra tekrar teşehhütte bulunmaları gerekir ki bunu herkes yapamaz.

Okudunuz mu?  Abdestsiz Kurana Dokunmak

Secde âyeti bir namazda birden fazla yerde okunsa sağlam görüşe göre bir tilâvet secdesi yeterlidir. Çünkü meclis birdir. Ayrı ayrı rekâtlarda secde âyetinin tekrarlanması da hükmü değiştirmez. Bu görüş Ebû Yusuf’a göredir. İmam Muhammed’e göre değişik rekâtlarda okunursa meclis değişmiş sayılacağı için secde âyeti sayısınca tilâvet secdesi gerekir.

İmam secde âyetini okuyup secdeye varınca cemaat imamın rukû ve secdeye vardığını sanarak rukû ve secdeye varsalar bununla namazları bozulmaz fakat bir secde daha yaparlarsa fasit olur.

İmamın cuma ve bayram namazları ile gizli okunan namazlarda secde âyetini okuması mekruhtur. Çünkü cemaatin yanılmasına yol açabilir. Ancak secde âyeti kıraatın sonuna rastlarsa bu sakınca kalkar. Bu durumda da imamın bu namazın ruküu ile tilâvet secdesine niyet etmemesi gerekir.

Okudunuz mu?  Gerçek Mehdinin Alâmetleri‏

Bir kimse namaz kılarken rukû secde veya oturuş halinde secde âyetini okusa yahut imama uymuş olduğu halde onun arkasında secde âyetini tilâvet etse ne kendisine ve ne de imama uyan diğer cemaata tilâvet secdesi vacib olmaz. Çünkü namaz kılanlar bu yerlerde kıraattan men edilmişlerdir bunların kıraati hükümsüzdür. Fakat bu okuyuşu dışarıdan duyanlara tilâvet secdesi lâzım gelir.

Secde âyetini hazır olanlar secde için hazırlıklı iseler açıktan hazır değil iseler gizlice okumak müstehaptır. Bunda cemaata karşı bir şefkat vârdır.

Bir süre okunup içinden secde âyetinin atlanması mekruhtur. Yalnız secde âyetinin okunup diğer âyetlerin okunmamasında ise bir kerahet yoktur. Ancak secde âyetiyle birlikte bir veya bir kaç âyetin de okunması müstehaptır. Secde âyeti okununca hemen secde yapılması mümkün olmadığı takdirde okuyan ve dinleyenin "Semi’nâ ve eta’nâ gufrâneke Rabbenâ ve ileykel-masîr" demeleri müstehaptır.

Okudunuz mu?  Nifas nedir? Nifasın azami süresi ne kadardır

Cevap: Secde ayeti turkce okunursa, tilavet secdesi gerekir mi?

ZİREGÜL
secde ayeti kuranı kerimde geçmektedir ve geçen yerlerin okunması dinlemesi sonucu tilavet secdesi yapılır genelde arapça okunan bu eyetlerin türkçesi için ne yapılır araştırılması gerekir


secde ayeti türkçe okunursa, meal okurken tilavet secdesi gerekir mi

Bu kategoride yer alan Bayanların abdest alma şekli farklı mıdır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Secde ayeti turkce okunursa, tilavet secdesi gerekir mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.