Anasayfa
6 Haziran 2022, 11:38
Gusul
Yönetici

Gusülde burna su vermenin derecesi

ziya3400
Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?

TEMEL SORU :
Arkadaşlar ben gusül abdesti alırken burna su verme aşamasında dehşet sorunlar yaşıyorum. Burna su verirken ölçütü ne olduğunu bir türlü çözemedim. Ben mesala burnuma avucumun içindeki tüm suyu hızlıca vuruyorum ve çekiyorum. en az 7-8 defa burnuma su veriyorum hatta avucumun içini su dolduruyorum burnumu direk daldırıyorum ki delikler tam ıslansın. Bu da yetmiyor sonra 6-7 defa normal su verip çekiyorum. Tabi bu işlemlerin sonunda burnum çok acıyor. Ama yine de sanki yapamamışım gibi oluyorum.

Yukardaki işlemleri yapmam yeterli midir ? Yoksa iyice fazla çekip suyun ağızdan gelmesini mi sağlıyım ?


EKSTRA SORU:

BİR DE BUNA BAZEN BURUN TIKANLIĞI EKLENİYOR, MESALA GUSÜLÜN BAŞINDA BURNUM TIKALI OLUYOR ÇOK ZORLUYORUM SU ÇEKMEK İÇİN AÇILMIYOR, VEREBİLDİĞİM KADAR SU VERİYORUM . TAM BANYODAN ÇIKMAK ÜZERE VEYA BANYONUN ORTASINDA BURNUM AÇILIYOR BÖYLE BİR DURUMDA TEKRAR BAŞA DÖNÜP BURNUMA SU VERMEM GEREKİR Mİ ? BÖYLE DURUMLARDA DA ÇOK TEREDDÜTE DÜŞÜYORUM. İÇİMDEKİ SES BAK HAZIR BURNUN AÇILDI TEKRARLA DİYOR. AMA BEN ÇOĞU ZAMAN BU SESE UYMAYIP GUSÜLE BAŞLARKEN BURNUM TIKALIYDI DİYORUM VEREBİLDİĞİM KADAR SUYU VERDİM, TEKRAR EN BAŞA DÖNÜP İŞLEMLERİ TEKRARLAYAMAM DİYORUM. EKSTRA SORU DA DA SİZCE DOĞRU YAPIYOR MUYUM ? YA DA NE YAPMAM LAZIM BÖYLE DURUMDA ?

ŞU ÜSTTEKİ 2 SORUMU CEVAPLAYIN ÇOK MAKBULE GEÇECEK RAHATLAYACAM, ALLAH RAZI OLSUN.


Cevap: Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?

se’es
Burna su verirken sen biraz abartıyorsun belki vesveseden oluyordur.Bir kere sızlayacak şekilde su verip içine çekmen kafidir.üç kere de sünneti tamamlarsın ama geri kalan iki seferde ilkindeki kadar çok çekmesen de olur.Zaten genize çıkacak kadar su çekmek de şart değildir.sen 6-7 defa yapıyormuşsun buna hiç gerek yok.ayrıca oruçluykende buna dikkat etmelisin.içeri kaçacak yani genize kaçacak kadar su verip çekmek yanlış olur oruçluyken daha az su verip çekmen lazım.

İkinci durumda da tekrar alman gerekmez ama gusül almadan önce ilk başta burnunu bir kaç defa sümkürüp temizlemeyip ondan sonra abdest almaya başlarsan daha rahat olur.


Cevap: Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?

ziya3400
se’es arkadşaım ikinci durumda , gusül almadan önce burnumu birkaç defa sümkürüp içini temizliyorum fakat yine de bir delik tıkalı gibi oluyor . Böyle durumda verebildğim kadar veriyorum su, sonra bahsettiğim gibi tam banyonun ortasında ya da çıkarken aksilik burun deliği açılıyor. Böyle durumda en baştan tekrarlamak gerekmez dimi ?


Cevap: Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?

se’es
Gerekmez ama için rahat olacaksa en baştan tekrarlamak yerine sadece burnuna su ver bu şekilde de olur


ziya3400
burnuma su verirsem tekrar her yerimi yıkamam gerekmez mi ?


Ercan
Önce 7-8 kere sonra 6-7 kere burna su vermek israftır. Millet burnunuza verdiğiniz suyla normal namaz abdesti alıyor 🙂

Okudunuz mu?  Gusül abdestini doğru alıyor muyum?

Bilar
Arkadaşlar ben bilmiyordum abdest ve güsul alırken sağ el ile burna su alıp yine sağ el ile sümkürüyordum benim bildiğim kadarıyla sol el ile sümkürmek sünnet fakat bilmeden yanlış yapmışım bu gün güsul alırkende yine sağ elle sümkürdü aldığım abdestler geçerlidir değil mi?


@hmet
kardeş guslün geçerlidir ama

mutlaka farz ve sünnetin hükmü ile bir ilmihal okumalısın
bu bilgileri öğrenmek sana farzdır.


Kayıtsız Üye
Hocam ben gusül alirken supheye dusuyorum acaba burnuma su gitti mi diye yoksa gitmedi mi diye su cekerken az bir şey ceksek bir şey olur mu


Kayıtsız Üye
< su cekerken az bir şey ceksek bir şey olur mu >
Buruna az su çekmek yani ıslanacak kadar bir kaç damla çekmek de yeterlidir.


Kayıtsız Üye
Burnunda kemik eğriliği olduğu için sağ burnuma şu çekemiyorum bazen cekebiliyorum ama içimde hiç bir şüphe yok su cekemedigim için gusül kabul olur mu ?


imam
< su cekemedigim için gusül kabul olur mu ? >
sen mazeretin var guslün makbuldür merak etme


Kayıtsız Üye
O senin vucudunla alakali bir sorun,bu bir özürdür.Guslün inşAllah kabuldür kardeşim.


Kayıtsız Üye
Kardes vesvese yapma Allah daima affedicidir 1 kerede su versen yeterlidir 3 kere verirsen daha büyuk sevaptir 1 kere verirsende gusulun kabul olur


Kayıtsız Üye
Ben gusül alirken burnumdan su cekmem sartmi acil cvp


Şema
gusulde burna su vermenin derecesi
< gusül alirken burnumdan su cekmem sartmi >
Hanefi mezhebine göre gusül alan kişi ağzına ve burnuna su vermek zorundadır.

Şafii mezhebine göre şart değildir.


Kayıtsız Üye
Hocam burnuma yanmiyacak sekil su ceksem olmazmi abdes aldiktan sonra geniz akintisi oluyo bazen oyuzden.


Şema
< burnuma yanmiyacak sekil su çeksem >
Gusülde buruna su verirken, Burun yanması şart değildir


Kayıtsız Üye
Gusul abdesti alırken burna 1 kere su verilirse kabul olurmu yada burnuma 2 kere su verdim 3.cü de suyu azaman verdim kabul olurmu


mum
Gusül alırken buruna bir defa su vermek farzdır ve yeterlidir ama üç defa verilirse sünnettir daha iyidir.


Kayıtsız Üye
Gusül alırken burna çok mu su çekmeliyiz bide deliklere ayrı ayrı mı yoksa ortaya doğru 3 defa mi vermeliyim

Ben gusül abdesti alırken 3 kere ağıza ve buruna su verilceğini bilmiordum o yüzden sadece 1 kere ağıza ve buruna su veriyordum abdestim geçerli sayılır


arifselim
Burna sadece bir kere su verilirse farz yerine gelir. İki deliğe bir kerede su verilir ve çok fazla verilmesine gerek yoktur. 3 kere su vermek ise sünnettir.


Tarık24
Ben gusül abdesti almadan önce normal abdesti mi alırken burnuma su çektim. Ve su burnuma gitti ve yanma oldu burnumda ama gusül abdesti ni almaya gelince burnuma su gitti pek yanma olmadı. Ama normal abdeste yanmışti genzim. Gusulde yanmadı . Acaba gusül um kabul olmusmu yoksa tekrar dan mı banyo yapıp gusül abdesti mi alayım cevabınızı bekliyorum hocam

Okudunuz mu?  Abdestsiz cenaze namazı kılmak günah mıdır

Ben gusül abdesti alırken burnuma şu gitti ama yanma olmadı. Ama gusül den önceki abdeste burun yandı. Ama gusulde su gitti ama yanmadı. Acaba gusulum kabul oldumu. yoksa tekrardan banyo yapıp gusül abdesti mi alsam. Acil cevap verirseniz sevinirim

Gusul abdesti alınca burnuma su gitti ama yanma olmadi. Fakat ondan önceki abdeste burnuma su çektim yandı. Ama gusulde yanmadı. Yeni den banyo yapıp gusül abdesti mi alsam gerek varmı . Gusul um geçerli oldumu acaba


suheda
İlla burnunun yanmasına gerek yok. Burnuna iyice su çektiysen guslün geçerlidir.


İlahigüç
Ben niyet ettim. Gusulun her seyini yerine getirdim ama su dokerken sadece birkez tüm vücudumu yıkadim. Acaba daha fazla yikasamiydim . Kabul olurmu


suheda
Guslün farzlarını bilsen böyle soru sormazdın. Lütfen guslün farzlarını ve sünnetlerini herkes öğrensin.
Guslün farzları:
Ağza ve burna en az bir defa su vermek
Tüm vücudu bir defa yıkamak.


Kayıtsız Üye
burnun tıkalı ise otrivine adında (okunuşu otrivin) burun tıkanıklığını açan fıs fıs var bende gusülden hemen önce burun tıkanıklığı yaşıyorum bunu sıkınca taş çatlasın 10-15 dk sonra açıyor bukadarda sürmez aslında fazladan söyledim ben

———————–

– Ben burna su vermekte şüphe ediyor 5-6 kere tekrarlıyor su alırken burnunu sıkıca az bişey çınlama hissi veriyor hocam lütfen cevaplayın.

– Selamunaleyküm. Hocam boy abdesti alırken, suyu buruna çektiğimizde genizi yakmasımı lazım yada çektiğimiz su ağızdan mı glmesi lazım.
Önceleri genzimi yakıyordu ama şimdi hiç olmuyor. genelde çektiğim su geri ağzımdan geliyor ama her ikisindede kusacak gibi oluyorum.
Makbul olanı nasıldır hocam..


arifselim
– Gusülde burnuna su verirken bir kere verilmesi farz 3 kere verilmesi ise sünnettir. Bunu 3 kereden fazla tekrar etmek sevap değildir. Burnunun içine iyice su girmesi yeterlidir.

– Aleykum selam. Burna su verirken genzin yanması gerekmez. Kendini çok zorlamakla çok sevap kazanılmaz ve doğrusu da yapılmış olmaz. İyice su verdin mi bu yeterlidir.


sorunlugenç
Selamun aleyküm 2 gündür bende şöyle bir sorun var dün o işi yaptım ve gusül abdesti aldım gusül abdestinden sonra idrardan hemen sonra damla damla bişey geldi ve onu durdurmaya çalıştığımda organı ellediğimde o çıktığı yere yapıştı ben bunu önemsemedim bugün de sabah kalktığımda tekrar idrarımdan sonra bu oldu okula gittim geldim ve gusül abdesti aldım tekrar aynısı oldu ve tekrar gusül abdesti aldım ama şuan sanki bişey çıkcakmış gibi oluyor doluymuş gibi lütfen yardım edin bana.ne yapmam gerek gusül abdesti sürekli alamicam yoruldum artık.


imam
Meni çıktıktan sonra idrarınızı yapın sonra gusül alın bu durumda gelen akıntı meni bile olsa gusül gerektirmez.


Kayıtsız Üye
Abdestte siralama farz degildir.
Dolayisiyla yikamayi unuttugunuz bir uzvunuzu abdest bittikten sonra yikamadiginizi anlasaniz ( mesela kollariniz) tekrar bastan abdest almadan sadece kollarinizi yikayarak abdestinizi tamamlarsiniz.

Okudunuz mu?  Büyükabdest esnasında ıkınma sonucu gelen meni boy abdesti gerektirirmi?

Kayıtsız Üye
Selamünaleyküm ben her hafta rüyalanma yaşıyorum ama istemiyorum ya ve her gece ettiğim duaların haddi hesabı yok ayrıca gusül almam da sıkıntı karaciğerimden tedavi görüyorum burnuma su çekince kan geliyor ne yapmam lazım yardım edin arkadaşlar ya


mum
Haftada bir ihtilam olmak evli olmayanlar için normaldir.
Buruna su çekmek zarar veriyorsa çekme zaten mezhepler arasında ihtilaflı bir konu


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm; Gusül abdesti alırken burnuma 3 defa su verirken burnumun bir tarafına hiç gitmediğini farkediyorum herhangi bir burun tıkanıklığı felanda yok. fakat tekrar etmiyorum yıkanmaya devam ediyorum.abdest almam bittiğinde banyodan çıkarken sadece 3 defa birdaha ne olur ne olmaz diye 3 defa burnunu tekrar yıkıyorum..bu burna su verme yüzünden tekrar gusül almak geliyor içimden ama almıyorum yardımcı olursanız sevinirim. GUSLÜM KABULMÜDÜR?


mum
Buruna su vermeye çalışın suyu çekmeseniz de sadece gözle görünen kısmı ıslansa dahi yeterlidir.


gok4242
Merhaba arkadaşlar ben banyomu yaptım vucudumun heryerini yıkadım çıkarken agzıma burnuma su verdim çıktım. fakat aklıma takıldı agzıma tam su verdim ama burnuma da sızlayacak kadar su verdim fakat hissedemedim içine tam verdigimi . ben şimdi gidip lavaboda agzıma burnuma su verip tazelesem yani içi iyice ıslansa gusül tamamlanırmı


dead65
tamamlanır bu tür şeyler aklına gelse bunlar şeytanın vesveseleridir bu tür vesveseleri takma
gusül aldığında bir yeri yıkamayı unu banyodan çıksan hatırlasan o kuru yerin yıkarsan gusül abdesti tamamlanır..


mum
< lavaboda agzıma burnuma su verip tazelesem yani içi iyice ıslansa gusül tamamlanırmı >
Ağza alınan az su da olsa yeterlidir. Unuttuğunuzda veya şüpheye düştüğünüzde gusülden sonra da yıkayabilirsiniz.

Ama bu işi vesvese haline getirmemek lazım.


TahaBey
Ben gusül abdest alırken burnuma su çekiyorum burnum çok yanmıyor bu yüzden defalarca çekiyorum 9 kere 12 kere belki daha fazlası kadar su çekiyorum bunda da çok zaman harcıyorum genzim yanmıyor yani artık kulağım ağrıyor burna su çekmeden bunun hakkında cevap verirseniz sevinirim ve ikinci sorum ise tırnak aralarına su girmesi lazım mı ?


Ad4m
Farz olan 1 defa burna su çekmektir,sünnet ise 3 defa.
3 defa burnunuza suyu çekebildiğiniz kadar çekin.Daha da zorlamayın.

Tırnak araları derken ne demek istedin anlamadım.Tırnağın çok uzunsa o tırnağın altında kalan deriye suyu ulaştırmak lazım.Tabii vesvese yapmadan 15 defa denemeden yapman lazım.Eğer tırnak kısaysa problem yok.


Kayıtsız Üye
Bilmeyen adam yorum yazmasın; biri genzin yanacak diyor, diğeri görünen kısmı ıslansa yeter diyor, bir diğeri mezhepler arası ihtilaflı yıkamasan da olur diyor. Tek cevap ver kardeşim, bu ne böyle ya.


ACİLSERVİS
Bunlar yorumdur. yazdığının hangisine uysan da olur. Her Müslüman ilmihal okumak zorundadır. Oradan doğru bilgiyi birinci elden alabilirsin.


Kayıtsız Üye
Selamun Aleykum Hocam Benim Bir Sorum Olacaktı Ben Gusulde Burnuma Su Vermiştim Gusulden Sonra İçime Kuşku Düştü Tam Su Veremedim Diye Bende Gusulden Sonra Burun Deliklerime Tek Tek Verdim Acaba Yaptıgım Dogru Mudur Acaba Hayırlı Akşamlar Hocam .

Okudunuz mu?  Gusül abdesti nasıl alınır

ACİLSERVİS
Tekrar su vermen gerekmezdi. Verdiysende sakıncası yok. Tekrar böyle bir şey olduğunda tekrar yapma şeytanın vesveselerine aldırış etme.


ermann
Gusul abdesti alırken burnuma su çekemiyorum. Alerjim ve sinüzitim olduğu için gusül abdesti aldığımda bütün gün nefes alamıyorum, nefes darlığı yaşıyorum ve hastalanıyorum ve bu durumdan dolayı abdest almayı geciktirmeye çalışıyorum, kendimi çok kötü hissediyorum. Birinci sorum şu : burnuma su çekemediğim için avucumdaki suyu burnuma akıtsam başımı geriye doğru yatırıp böyle olunca su burnumu çekmeden de burnumdan geçmekte ve aşağıya kadar akmakta . Bu durumda bile alerjim devreye giriyor ama çok değil. Gusül abdestim kabul olur mu. Acaba burnumu çekmiyorum ama burnumun içine su vermiş oluyorum.
İkinci sorum ise yaşadığım bu rahatsızlıktan dolayı mezhep taklidi etsem sorun olur mu? Yani şafi mezhebine göre gusül abdesti alsam olur mu ? şafi mezhebine göre gusül abdesti alırsam namaz abdestini de şafilere göre mi almam gerekir ve namazı da şafi mezhebine göre mi kılmam gerekir. Yani gusulü şafi mezhebine göre aldığımda namaz abdestini hanifi mezhebine göre alabilir miyim. Lütfen yardımcı olun bana .


Ensar
Allah cc hiç kimsenin kaldıramayacağı yükü asla bize yüklemez. Sevgili kardeşim şafii mezhebini taklit edebilirsiniz, bu durumda namaz da da illa şafii mezhebinde değişebilen bazı hareketler vardır onları yapmaya bilirsiniz. Sizin için burna su çekmek zor oluyorsa şaffi mezhebinde nasıl gusül alındığını iyice öğrenin ve öylece taklid edin. Namazı da kıldığınız gibi kılın sorun yok


harun___
Allah rızası için yardımcı olurmusunuz ben gusül alırken bir anda burna su verdiğimde ikisinede tam gittiğine emin değilim önce sağ burun deliğime sonra sol burun deliğime ayrı ayrı su veriyorum genzime kadar gusül kabul olurmu yani önce birine sonra diğerine 3 defa ayrı ayrı veriyorum suyu.


ACİLSERVİS
Olur kardeşim neden olmasın. Sen yapabildiğin kadarı ile bunu sorun etmeye gerek yoktur.


harun___
teşekkür ederim çok sağolun yani kafama takılıyordu tek tek su verince kabul olurmu diye Allah razı olsun kolay gelsin.


gusulde burna su vermenin derecesi, gusül abdesti alırken burna su çekmenin ölçüsü, gusül abdesti alırken burna az su çekmek

Bu kategoride yer alan Göbeğimdeki kirler çıkmıyor gusülüm olmuş mudur başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Gusülde burna su vermenin derecesi Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.