Anasayfa
4 Ağustos 2023, 13:59

İsyan etmek günah mı?

İsyan etmek günah mı?

mum
isyan etmek günah mı

Allah’a isyan etmek en büyük günahlardandır. İsyan demek, başkaldırmak, itaat etmemek, emirlerine yasaklarına muhalif davranmak demektir.

< İSYÂN

Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:

Fakat Allahü teâlâ size îmânı sevdirmiş ve onu kalblerinize zînet yapmıştır. Küfrü, fıskı ve isyânı da size çirkin göstermiştir. İşte doğru yolda olanlar bunlardır. (Hucurât sûresi: 7)

Okudunuz mu?  Çocukların günahları anne babaya yazılır mı

Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde ederse, şeytan ağlayarak uzaklaşır ve; "Vay hâlime; Âdemoğlu secde etmeye me’mur oldu ve hemen secde etti. Bu sebeple Cennet onundur. Ben de secde ile emrolundum; ama ben isyân ettim. Bu sebeble Cehennem de benimdir" der. (Hadîs-i şerîf-Müslim)

Okudunuz mu?  Adetten ne kadar sonra ilişkiye girilir?

Anaya-babaya iyilik ve hizmet edenlerin ömrü bereketli ve uzun olur. Ana ve babasına isyân edenlerin ömrü bereketsiz ve kısa olur. Ana ve babasına isyân eden mel’ûndur. (Hadîs-i şerîf-Miftâh-ul-Cenne)

Bir kimse, evliyânın meşhûrlarından İbrâhim Edhem hazretlerinden nasîhat isteyince, buyurdu ki: "Şu altı şeyi kabûl edersen hiçbir işin sana zarar vermez.

Okudunuz mu?  Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli?

1) Günâh yapacağın zaman, Allahü teâlânın verdiği rızkı yeme! Rızkını yiyip de, O’na isyân etmek doğru olur mu?

2) O’na âsî olmak istersen O’nun mülkünden çık! Mülkünde olup da, O’na isyân etmek lâyık olur mu?

3) O’na isyân etmek istersen, gördüğü yerde yapma! Görmediği bir yerde yap!O’nun mülkünde olup, rızkını yiyip, gördüğü yerde günâh yapmak, uygun değildir.

Okudunuz mu?  Sabırlı olmak için ne yapmalı?

4) Can alıcı melek, rûhunu almağa geldiği zaman, tövbe edinceye kadar izin iste. O meleği kovamazsın. Kudretin var iken, o gelmeden önce tövbe et! O da bu saattir. Zîrâ Melek-ül-mevt (ölüm meleği) ânî gelir.

5) Mezarda Münker ve Nekir ismindeki iki melek geldikleri vakit onları kov, seni imtihan etmesinler! Soran kimse dedi ki; "Buna imkân yoktur." İbrâhim Edhem buyurdu ki: "Öyleyse şimdiden cevap hazırla!"

Okudunuz mu?  Gelinin Kayınpederle Halveti-Gelini ile kayınpeder tek başlarına bir odada kalabilirl

6) Kıyâmet günü Allahü teâlâ "Günâhkâr olanlar, Cehennem’e gitsin!" diye emredince, ben gitmem de! Soran kimse dedi ki: "Bu sözümü dinlemezler." Bunun üzerine o kimse tövbe etti ve ölünceye kadar tövbesinden vazgeçmedi. (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî)
>


Cevap: İsyan etmek günah mı?

İZGEN
isyan etmek çok büyük günahlardandır ALLAHA isyan nasıl edilebilirki yeri göğü yardan sonsuz kudret sahibine nasıl bir cesarettir, bu tavır ve hal tövbe edilmesse gazabı çok kötü olur

Okudunuz mu?  Gelin kayınpederi ile aynı evde oturmak istememe durumunda hüküm nedir?

Içten isyan etmek

Kayıtsız Üye
İçimden bir şeylere isyan ediyorum bu geçerli mi? Örneğin bugün bitirmek istediğim bir konu var annem sebebiyle yetiştiremiyorum annemi dinen dinlemek zorundayım ve bu yüzden içimden isyan ediyorum birden. Böyle bir durumda yine o konuyu yetiştirmeye çalışıyorum.

Okudunuz mu?  Kumara nasıl tövbe edilir?

İsyan etmek günahmı, isyan günah mı, isyan etmek günah mıdır

Bu kategoride yer alan Zina yapıp tövbe etmek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

İsyan etmek günah mı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.