Anasayfa
21 Mayıs 2023, 0:13
itikad
Yönetici

Cinler insanları çarpabilir mi? Cinler insanlara zarar verebilir mi?

Cinler insanları çarpabilir mi? Cinler insanlara zarar verebilir mi?

Hoca
Cinler insanları çarpabilir mi?

Cin çarpması, toplumda oldukça yaygın olan bir anlayıştır. Hemen herkesin, cin çarpmasıyla ilgili anlatacağı birden fazla olay vardır. Ancak, bu sadece bizde değil, hemen bütün toplumlarda böyledir.

Şibli, cinlerin insan bedenine girip zarar verebileceğine, aralarında Ebu’l-Hasan el-Eş’ari’nin de bulunduğu Ehl-i Sünnet alimlerinin inandıklarını, makalelerinde bunu açıkladıklarını ve Bakara suresinde bulunan ve faiz yiyenlerin durumunu bildiren ayette; Riba (faiz) yiyenler kendilerini şeytan çarpmış birer deliden başka bir halde (kabirlerinden) kalkamazlar. (1) buyurulmasını buna delil gösterdiklerini kaydetmektedir. Ahmet b. Hanbel’in oğlu Abdullah kendisine bazı kimseler, cinin insan bedenine giremeyeceğini söylüyorlar. Sizin bu konuda ne dersiniz? diye sorduğunda, Ahmet b. Hanbel, onlar yalan söylemişlerdir diye cevap vermiştir. (2)

Okudunuz mu?  Şeytanın Özellikleri ve Görevleri

Cinlerin insanlara hangi şartlarda zarar verebileceği konusunda ise, Gülen şunları söylüyor:

Cinler, ehl-i imana, daha çok cünüplük ve hayız-nifas hallerinde; abdestsiz, namazsız hayat sürenlere de yine bu hallerde musallat olup, onları değişik şekilde ve değişik seviyede baştan çıkarabilirler. İşlenen her bir günah, şeytan ve habis cinlere açılan bir kapı ve pencere durumundadır. Bilhassa hassas tipler, bozuk ruhlular, duadan ve dualıların atmosferinden uzak lâubali hayat yaşayanlar, çabuk cinlerin tesirine girerler. Tabii ki, cinlerin hayat sınırlarını ve hukuklarını ihlal ve besmele çekmeden evlerini ve yurtlarını işgal de, cinlerden zarar görmede mühim faktörlerdir. Bu yüzden Efendimiz (s.a.v), bize pis yerlere girerken dua etmemizi öğretiyor ve onların bulundukları mezbelelik, çöplük, hamam, otluk, hela ve hatta kabirlerde namaz kılmamızı yasaklıyor. Evet Efendimiz, helaya girerken, Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habais dememizi öğretiyor, hayatımızın her safhasında dualı olmamızı, bu kabil zararlı oklara hedef olmaktan korunmamızı temin edecek bir kale ve kalkan sayılabilecek temiz muhitlerde bulunmamızı, temiz insanlarla düşüp kalkmamızı, dualarla bir atmosfer oluşturmamızı ve ibadetle korunmamızı emrediyor.

Okudunuz mu?  Büyük Günahlarla Alakalı Şeytanî Bir Vesvese

Öyleyse, cinlerin her türlü kötülüğünden emin olmak isteyen, her şeyden önce günahlardan şiddetle kaçınarak, onların girecekleri delikleri kapamalıdır.(3)

(1) Şiblî, Cinlerin Esrarı, s. 258.
(2) Şibli, A.g.e., s. 256-257.
(3) Şahin, İnancın Gölgesinde, s. 153-154.

Arif Arslan


Cevap: Cinler insanları çarpabilir mi? Cinler insanlara zarar verebilir mi? Verebilirs

L@tehzen
"Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habais” Ayrıca bu varlılardan korunmak için Ayet-el Kürsi suresi , Felak suresi ve Nas suresi de tavsiye edilmekdedir. Abdestsiz kalmamaya dikkat edilmesi gerekir ve devamlı Kur’an ayetleri ile munasebet kesilmemelidir. Mevla istemeyince kula hiçbirşey isabet etmez…

Okudunuz mu?  3 Yıldır kendimde değilim, ne yapmalıyım ?

Wesselam..


Yanıt: Cinler insanları çarpabilir mi? Cinler insanlara zarar verebilir mi? Verebilirse hang

pirlepeli
birde insan çok korkyuhu zaman çok üzüldühü ve çok sinirlendihi zaman insana musallat olur deniliyor nasıl insan çok kızdıhı zaman şeyten o insanı istedihi gibi oynatıryorsa insan o esnada çok saglam düşünemiyo beden zayıf düşüyo tabiki gülen hocanın dedihi gibi cinler alemine kapı açılır deniliyo

Okudunuz mu?  Cinlerle nasıl evlenilir aslı var mı ?

Cevap: Cinler insanları çarpabilir mi?

AYSEVEN
yüce Allah yaşamı titizlikle özenle bir düzenle yaratmıştır her varlığın yari ve görevi başkadır ve her varlık kendi yaşamını yaşamaktadır budurumu karıştırıp fitne çıkaran kişilerin varlıkların yaşamına müdahale etmeleri doğru değildir sonucu kötü olabilir

Okudunuz mu?  Sağlık Nedir? - Sağlığın Tanımı

Kayıtsız Üye
Cinler beyine girip delirebiliyor söylenenlere göre.Bazı uygulanacak tedaviler bu durumu normale çevirebilir.Yani cindeki delilik normale dönebilir.Bu sayede ya terk eder yada eziyet çektirmez kişiye.


Omer Faruk
Cinler ne çarpar ne de beyine girer kardeşim. Bütün bunlar insanların boş vesveselerinden doğar. Mekke müşrikleri de cinlerden korkar hatta ıssız vadilerden geçerken, "bu vadinin cinlerine sığınırız" diye bu korkularından emin olmak için dua ederlermiş. CİN suresinin iniş sebebi de budur. CİN suresinin anlamını okursanız cinlerin hakikatini anlarsınız.

Okudunuz mu?  Kadir Gecesi ile ilgili şiir

Allah var korku yok! Allah’tan şüphe var korku çok!


cinler insanlara zarar verebilir mi, cinler insana zarar verebilir mi, cin insana zarar verebilir mi

Bu kategoride yer alan Cin yakma başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Cinler insanları çarpabilir mi? Cinler insanlara zarar verebilir mi?