Anasayfa
9 Haziran 2021, 21:57
admin
Yönetici


Dini Sorular Nereye Sorulur

Kayıtsız Üye
Benim akrabalarımın arasında ay halindeyken namaza ve oruca devam edenler var. Bunu bir tercih sanıyorlar; sanki yapabilen devam etsin ibadetlerine gibi öğrenmişler. Tesettürü de kimisi inkar ediyor, Kur’an’ı yanlış ve aleyhlerinde çevirmişlerdir, güvenemeyiz vs diye düşünüyorlar koskoca alimler için ve kimisi de tesettürü tercih sanıyor. Bu “hoca” denilen artık ne olduklarını bilemediğim mahluklardan öğrenmişler, “akılcı” İslamcılardan. Ben bunlara yaptıklarının haram olduğunu nasıl kanıtlayabilirim? Çok üzülüyorum sapmışların tuzaklarına düştükleri için, acaba ben mi yanlış yoldayım diye soruyorum kendime sorguluyorum ama kalbim ve aklım kesinlikle doğru yaptığımı söylüyor… Hem ay hali hem de tesettür konusunda hangi delilleri sunabilirim, Allah rızası için yardımcı olun


arifselim
Değerli kardeşim. Adetliyken namaz kılınamaz ve oruç tutulamaz kuranda okunamaz. Bu bir tercih değildir. Bu kesin bir şekilde peygamberin bir emridir ve ihtilaf yoktur. Şu linkimizden okuyabilirsin bu konuyu: forumduasi.com/oruc-sorulari/95982-adetliyken-oruc-tutulur-mu.htmlTesettürde bir tercih değil bir farzdır buda hem kuranda hemde sünnette emredilmiştir. Kuranı ve sünneti açıp okumak yeterlidir. Sen görevini yap ve onlara güzellikle ve delilleri ile anlat. Bunu yapabilmek için ilk önce çok sağlam ve güvenilir kaynaklarımızdan öğrenmelisin.


Kayıtsız Üye
Oruçu mu bozdum 4 sene once filan bi oruc kefaratim var.simdi bunu odemek istiyorum.bir fakiri 60 gun boyunca doyurmak yerine o fakire fidye parasi versem olur mu? Toplu olarak vermek mi makbul hergun gidip vermek mi?


arifselim
Oruç kefaretini para olarak sadaka olarak yerine getiremezsin. Oruç tutmaya gücün olduğu sürece bu kefaret 60 gün arka arkaya oruç tutularak yerine getirilmelidir.
Kayıtsız Üye
Bir rükun suresi nedir? Ve namazda 3 kere elimizi kaldirmamiz namazı bozar mi kaşımak icin mesela? Farkli rükunlarsa toplam 3 de olsa kaldirabilir miyiz ve diyelim yatsi namazı 10 rekat bu 10 rekatin hepsinde mi 3 yoksa ilk sunnet, farz, son sunnet ayri ayri mi? Ve bir de secdedeyken parmagimla kasiyorum yuzumu burnumu vs bu sayilir mi?


arifselim
Rükun bir sure değildir. Rükun namazın bölümlerinden her birine denir. Örneğin secde bir rükun ve rüku bir rükun sayılır. 

Dini soru sor İmamlar Cevaplıyor


Kayıtsız Üye
– “Bismillahirrahmanirrahim” i kisaltip “Bismillah” diyoruz bu telaffuz dogru anlami vermiyormus dogrusu “Bismillahi” demekmis. Dogru mu bu bilgi?– Namaza dille niyet sart midir? İlla ki “Allahim niyet ettim bugünku ogle namazının farzini kilmaya” demek sart mi? Yoksa zaten o niyette oldugumuz icin direkt tekbir alsak yeterli mi?


arifselim
Değerli kardeşim. “Bismillahirrahmanirrahim” derkende durum aynıdır. Tecvit kurallarına göre kelimenin sonunda duracağın zaman sonuna cezim koyarak durulur. Örneğin “Bismillahi” diyeceğine “Bismillah” deyip durulabilir.– Namaza niyet dille söylemek şart değildir. Hangi namazı kılacağını bilmek niyet hükmündedir. Dil ile söylemek de sünnettir. Hanefi mezhebine göre, her türlü ibadetlerde niyet kalbidir dil ile söylemek şart değildir; Dil ile söylemek sünnettir.


Kayıtsız Üye
Her bir rekat icin 3 kez hareket namazı bozar mi yani 4 rekatlik bir namazda 12 kez hareketten az hareket mesela 9 kez namazı bozmaz mi bu durumda?
arifselim
Namaz kılan birisine dışarıdan biri onun namazda olmadığını sanacak şekilde hareket etmesine ameli kesir denir. Ameli kesir yapmak namazı bozar.


Kayıtsız Üye
Doğacak olan bir bebeğimiz var.Doktora gittiğimizde bebeğin kafatasının olmadığını söyledi.Eğer bebek anne karnında kalırsa anneyi zehirleyebilir.Ayrıca doğduktan sonrada yaşama ihtimali çok düşük.Eğer sancı ile düşük yaptırılırsa anneye günah yazılır mı?


arifselim
Bu durumda doktorlar karar verir. Eğer annenin hayati bir tehlikesi olursa o zaman doktorların müdahalesi caiz olur. Dediğim gibi bu doktorların vermesi gereken bir karardır. Allah şifalar versin.


Kayıtsız Üye
“Ben mezhepsizim Peygamberimin yolundayim, mezhepler uydurma” demek gunah midir? Mezhepsiz olunabilir mi?


arifselim
Bütün hak olan mezheplere tabi olan niye kimin yolundadır? Haşa bunlar başka kimseye mi uymaktadırlar? Sünnete hakkıyla uyan ve bu ümmetinde en doğru bir şekilde sünnete uymalarına vesile olanlar büyük müçtehidlerimizdir. Bir mezhebe tabi olmayabilirsin ama o zaman seninde en az bir mezhep imamı kadar ilim sahibi olman gerekir. O zaman sana kimse bir şey diyemez.


Kayıtsız Üye
1 – namazda her surenin başında besmele çekilirmi

2 – “Selamunaleykum” denilince “ve aleykumusselam” denmeli dediniz ama siz de selam verince aleykumselam diye karsilik verdiniz. Demek ki olabiliyor?


arifselim
1- Namazda Fatihada besmele çekmek gerekir onun dışında her surenin başında besmele çekmek sünnettir.

2- Evet kardeşim olabilir ama öbür izah ettiğimiz şekli en doğru olanıdır. Biz burda günde yüzlerce cevaplar yazmaktayız ve bazı yazım hataları olması normaldir.


Kayıtsız Üye
iftıraya uğrayınca doğruyu söylemek mi yoksa Susup Allah’a havale etmekti daha dogru vicdanenda olsa


arifselim
İftiraya uğrayınca elbette susmamak ve doğruyu söylemek gerekir. Ancak bir zarar ve tehlike gibi bir şey söz konusu olursa o zaman susabilir ve Allah’a havale edebilirsin.

 


Kayıtsız Üye
Selamunaleyküm!
Dün ikindi namazını kılmak için mescide gittim. Ezan okunduktan sonra sünneti kıldım. Müezzin tam kamet getiriyordu ki imamın arkasındaki safta boşluk olduğunu gördüm, ben de zaten bir arka safın yanındaydım. Tam müezzin kameti bitiriyordu ki Oraya kimse geçmeyince saf sıkı olsun diye ben geçtim. O an o boş safın arkasındaki kişi hala sünneti bitirmemişti dolaylısıyla ben adım atıp geçtiğim için önünden geçmiş oldum. Bunun neticesi ile ilgili çok değerli bilgilerinizi talep etmekteyim. Fakat dediğim gibi namaz başlamak üzereydi ve saf boş kalmıştı. Amacım safı sıkı tutmaktı. Şimdiden değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Cami gibi sütre konmaya pek imkan olmayan yerlerde evla olan mesafe ne kadar olursa olsun, cami gibi namaza mahsus yerlerde önünde sütre bulunmayanın önünden geçmemektir.


Kayıtsız Üye
imam nikahı kıyılırken hoca ali kızı ayşe demesi gerekirken ömer kızı ayşe dedi sorun olur mu


arifselim
Ordaki gelin, damat ve şahitler ile gerekiyorsa kızın velisi de hazır bulunuyorsa böyle bir hata yapmak nikaha zararı yoktur. Ancak bu bir gerçeği gizlemek için olursa nikah geçersiz olur. Şahitler nikahın kimin için kıyıldığını tam olarak bilmek zorundadırlar.


Kayıtsız Üye
1 – vitir namazı farz namaz olmadığı halde neden kaza borcu oluyor?

2 – “Mumin erkeklerle mumin kadinlar birbirlerinin dostudur” ayetinde ne demek isteniyor? Bunu nikah dusen bir erkekle bir kadinin arkadaslik kurabilmesi, tokalasabilmesilasabilmesi, selamlasabilmesi, sohbet edebilmesi olarak algilayabilir miyiz?


arifselim
1- Değerli kardeşim. Vitir namazı hakkında özel bir hüküm olduğundan dolayı hanefilerde özellikle vitri kaza etmek vacip hükmündedir. Bu konuda bir hadisi şerifte şöyle rivayet edilmektedir: Ebû Saîd (ra) anlatıyor: “Resûlullah (asm) buyurdular ki:

“Vitir namazını kılmadan kim uyur veya unutursa hatırladığı veya uyandığı zaman hemen kılsın.” (Ebu Davud, Tirmizi)
Aradan çok müddet geçmiş olsa bile bir kimsenin kasten veya unutarak terk etmiş olduğu vitri kaza etmesi vaciptir. Vitr niyeti olmaksızın bu namazı kaza etmek caiz olmaz. (Fetava-yı Hindiyye)

Hanefilere göre; Unutarak veya kasıtlı olarak vitri kılmayan kişinin aradan uzun zaman geçse bile kaza etmesi vaciptir.

Hanbelilere göre;
Vitri kazaya kalan kimsenin bunu şe’f namazıyla birlikte kılması sünnettir.

Şafiilere göre; Vakti geçtikten sonra vitri kaza etmek sünnettir. Vakte bağlı bütün nafile namazlarda vitir gibi kazaya kaldıklarında kaza edilmeleri sünnet olur.

Maliklere göre;
Kişi uykudan uyandığında güneşin doğmasına sadece abdest alıp iki rekat namaz kılacak kadar bir zaman kalmışsa vitri kılmaz.

2- Bu ayeti kerimede zikredilen mana arkadaşlık kurmak manasında değildir. Birbirlerinin yardımcıları ve destekleyicisidirler manasındadır.


Kayıtsız Üye
1 – Yastigimda kus deseni var. Yastik acikta gorunurken namazim mekruh olur mu, yastigi ters cevirmeli miyim?

2 – Replika ürün satan magazadan alisveris yapmak caiz midir? Ürünlerin birebir aynisi fakat cok daha ucuza taklidi olan ürünü almak kul hakki olur mu?


arifselim
1- Bu tür desen ve resimler bulundurmak uygun olmaz ama bunlar namazına da engel değildir. En iyisi bunları hiç kullanmamaktır.

2- Müslüman dürüst olmaya çalışmalı ve şüpheli şeylerden kaçınmalıdır. İlla herşey için bir fetva bulmaya gerek yoktur.


Kayıtsız Üye
Kız arkadaşımla birlikteliğimiz var aynı evde yaşıyoruz bu durumun dinen yasak olduğunu biliyoruz dini nikah kıymak istiyoruz ama ailelsrimiz bu durumdan haberdar değil ne yapmamız gerek


arifselim
Bu yaptığınız haramdır günahtır. Bundan ailelerinizi haberdar ederek evlenmelisiniz yani dini nikahınızı kıymalısınız. Siz ilk önce Allah’ın razı olmadığı bir fiil işlediğinizi bilin ve hemen şu anda sonlandırın.


Kayıtsız Üye
selamınaleyküm
sabah uyandığımda odamda yerde siyah damla damla lekeler gördüm.ayrıca iki ayak başparmağımda ve sol ayağımın topuğundada bu lekelerden vardı ne olduğunu anlamadım.ve bu genelde kuran okuduğum gecenin sabahında genelde oluyor ama farklı şeylerle.örneğin odamın ışığı ve odamın kapısının kendiliğinden açılması telefonumun gece sabaha karşı kapanıp açılması gibi durumlarda oldu.
bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Dinen biz bir anlam çıkaramayız bunlardan. Sen maddi açıdan tedbirlerini al. Manevi açıdan da Allah’u tealadan hayırlısını dile kardeşim.


Kayıtsız Üye
SLM benim sorum babam oleli 17 ay oldu mezarında delikler var ben kalıyorum aynı yer gene açılıyor delircem babam namazında hacilik görevini yapmış biriydi ve ayrıca şehit babasıydı babam kabir yilanindan korkardi çare bulamadım Allah rızası için yardım edebilirsiniz sevinirim babamın korktuğu başına geldi uykularim kaçtı saygılar


arifselim
Aleykum selam. Bu deliklerin oluşması senin babanın ameli ile bir ilgisi yoktur. Beden zamanla çürür bu normal bir durumdur. Boşuna endişe etmene gerek yoktur. Allah rahmet eylesin.


Kayıtsız Üye
Kabir ziyarehine gittiğimizde ölünün başucunda yasin fatiha ihlas okuduktan sora ruhuna hediye edip günahlvrının affı icin duaettikten sonra kendimize günahlarimi
Affı ve diger isteklerımız için dua edilirmi? Teşekkür ederim.


arifselim
Kabir ziyaretleri insanın kalbinin en çok yumuşadığı ve rahmeti hissettiği anlardır. Bu anlarda hem ölüler için hemde kendisi için kişi dilediği kadar hayırlı dualarda bulunabilir bir sakıncası yoktur.


Kayıtsız Üye
Ölüye Kuran okunmaz Kuran diriler icindir diyorlar bu dogru mu?

Kabir azabi yok diyorlar Kuran’da kaniti olmadigni soyluyorlar dogru mu?


arifselim
Ölmüş kimselere dua edileceği gibi kuranda okunup hediye edilebilir. Dünyada iken kuranla amel etmeyen kimseye öldükten sonra kuran okunsa ne olur onu biz bilmeyiz. Ama biz bir rahmet vesilesi olması için dua da ederiz kuranda okuruz.

Kabir azabı vardır ve haktır. Bu ehli sünnetin görüşüdür ve haktır.


Kayıtsız Üye
Hayvanların ömrünün ne kadar olacağı, ecel günü önceden (doğumunda) belli midir? Onlara da bir kader bahşedilmiş midir?


arifselim
Bütün canlıların buna insan, cin, melek ve hayvanlarda dahil olmak üzere hepsinin ömrünün ne kadar olacağı Allah katında bellidir. Bu Allah’ın ezeli ve ebedi olan ilminin bir gereğidir.


Kayıtsız Üye
Namaz surelerinin sirasiyla ilgili bir sorum olacak.

İkinci rekâtta okunan sure, birincide okunan surenin hep aşağısında olacak, yukarısında olmayacaktır. Yani hiç sure atlamadan sırasıyla okunur.
Atlayarak okunacak olursa arada tek sure bırakılmayacak, iki veya daha fazla sure atlanarak okunacaktır.
Okunan bu ikinci sure, birinciden iki ayetten daha fazla uzun olmayacaktır.
Okuma sıralaması yukarıdan aşağıya doğru yapılır; aşağıdan yukarı doğru yapılmaz.
Ben namazın sunnetinde fil-kureys-maun-kevser surelerini okuyorum bu maddeye uyuyor mu siralamam?


arifselim
Evet kardeşim bu anlattığın şekilde doğrudur ve bu sıralamaya göre kılabilirsin. Bu sıralamalara uymak sünnettir ve namazın bir şartı değildir.


Kayıtsız Üye
kollarımdaki tüyleri almam caiz mi? erken yaşta bilmeden almaya başladığım için artık koyu renk çıkıyorlar ve hoş gözükmüyorlar, rahatsız ediyor. almaya devam etmem gerek bu uygun mu?


arifselim
Kadınların kollarındaki tüyleri almaları caizdir. Kadını rahatsız eden vücudunun her yerindeki kılları temizlemesi kadın için caizdir. Kaşlar bunun dışındadır. Kaşlar ancak normal sınırları dışına taşan kısımlar alınabilir.


Kayıtsız Üye
her bayan hemen hemen kaşını aldırıyor kaşını incelttirmeyen kadınlar da var ve etrafını toplattırıyorlar. fakat bakınca eskisinden ince oluyor ama kaşın etrafı alındığı için böyle. toplatmak kötü görüntüyü yok etmek demek. kuaförler neyin fazlalık olduğunu biliyor ve onları alıyor. bu tür bir inceltme yanlış mıdır, onların fazlalık olarak gördüğü tüyler doğru mudur?


arifselim
Kadınların kaşlarını almaları konusu aslında haram olduğu çok açıktır. Bu konuda bir kaç madde ile konuyu özetleyebiliriz:

– Kadının kaşları onu erkek gösterecek kadar aşırı ise onlara müdahale edilebilir.
– Kaşlarda bir anormallik olmadıkça kaşlara dokunmak caiz değildir. Onun dışındaki kıllara müdahale edilebilir.
– İki kaş birleşecek şekilde bir durum varsa yani normal olarak bilinmeyen farklı bir durum varsa onun alınması mümkündür.
– Fıkıh alimleri yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler.


Kayıtsız Üye
Kaza oruclarim varken nafile oruc tutabilir miyim? Bayramdan onceki gun oruc tutmak cok faziletliymis tutmak istiyorum caiz midir


arifselim
Kaza orucu olan kimsenin nafile oruç tutması mekruhtur. İlk önce kazalarını tutması gerekir. Hem öncelik olarak hemde fazilet olarak kazaları tutmak gerekir.


Kayıtsız Üye
selamunaleyküm kaş aldırmak caiz değil biliyorum fakat ben alıyorum ve aldığımda daha düzgün, daha güzel gözüküyorum çok fazla inceltmiyorum evlendiğimde eşime daha güzel gözükmek istiyorum bir kadın eşi talep etmezse kaşlarını almasına gerek yok diye biliyorum fakat eşim söylemese de daha güzel bir görüntü bekleyebilir o söylemeden ben güzel gözükmek istiyorum ki memnun edebileyim çünkü erkekler kendine bakan kadınları sever ben esmer değilim açık tenliyim rahatsız edici anormal kaşlarım yok buna rağmen alabilir miyim?


arifselim
Aleykum selam hanım kardeşim. Normal kaşların doğal haline müdahale etmek ve inceltmek haramdır. Kaşlar uzar veya normal sınırları dışında çıkarsa bunlar alınabilir.


Kayıtsız Üye
Hayırlı akşamlar hocam benim çok istediğim bir duam var ve 2 aydır hiç bıkmadan bazen umudum kesilerek bazen de tekrar umutlanarak dua ediyorum ve kabul olmasını rabbimizin izniyle çok istiyorum oruç tutuyorum namaz kiliyorum hacet namazı teheccut namazı bazen içimden bir ses duam kabul olmuyor etme artık diyor ama dilim yine aynı duayı okuyor sizce ne yapmalıyım


arifselim
Hayırlı günler kardeşim. Meşru olan bir duayı dilediğin kadar edebilirsin. Belki daha duanın kabul olma zamanı daha gelmemiştir. Belkide Allah sana ahirette çok daha hayırlısını verecektir bilemezsin.


Kayıtsız Üye
Sabah namazını kılamadım öğle namazının 45 dk öncesine kadar sünnetiyle birlikte kaza edilebilir diye biliyorum fakat bugün cuma olduğu için sünneti kılarken sela okundu unutmuşum cuma namazı vakti girmiş oldu ben sünneti bozmadan tamamladım sonra ezanı bekledim şimdi farzı kılacağım siz cevaplayana dek çoktan bitmiş olacak. Cuma vaktinden sonra kaza kılınır mı iyi bir soru denk geldi internette araştırdım fakat bulamadım zamanım kısıtlı ve cuma namazı kılan birisi öğle namazı kılmasına gerek kalmıyor diye biliyorum erkekler öyle yapıyor değil mi?


arifselim
Genellikle cuma selaları öğlene bir saat kala veriliyor. Sünneti tamamlamakla iyi etmişsin. Eğer artık kerahet vakti girmişse öğleden sonra sabah namazının farzını kaza edersin. Cuma vaktinden sonra kaza kılınır. Normalde cuma namazı öğlenin yerine geçer. Bazı ihtilaflardan dolayı zühri ahir şeklinde öğlen namazı da kılınmaktadır.

Bu kategoride yer alan En Çok Sorulan Dini Sorular başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Dini Sorular Nereye Sorulur Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.