Anasayfa
23 Temmuz 2021, 18:23
admin
Yönetici

En Çok Sorulan Dini Sorular

Kayıtsız Üye
Günün bütün vakitlerinde farz namazı vardır. Yalnız güneşin doğuşu ile öğle vaktine kadar herhangi bir farz namazı yok. Nedeni var mı?
İki rekatlık cuma namazı nasıl oluyorda dört vakitlik öğle namazını ikame ediyor? Tşk.


arifselim
Allah bazı şeyleri öyle dilemiştir ve bunların hikmetleri hepsi bizler tarafından bilinmemektedir. Allah dileseydi daha fazla vakit namazı farz kılabilirdi ama bu şekilde farz kılmakla bizlere merhamet etmiştir.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm
Hocam biz okuldayken bir çocuk gördük ve okulun içinde bir çocuk güneş gözlüğü taktığını sandığımız için biraz güldük fakat görme engelli olduğunu öğrendik ve vicdan azabı duyuyorum eğer helallik almaya gidersem durumu açıkladığımda üzülür diye de korkuyorum helallik almalı mıyım alacaksam demeliyim ? Teşekkürler.


arifselim
Aleykum selam. Eğer söylediğinde üzülecekse ve daha kötü bir durum ortaya çıkacaksa ona söylemenize gerek yoktur. Tövbe istiğfar edin ve bu size bir ders olmalıdır.


Kayıtsız Üye
3 yıllık evliyim eşimin 2.eşiyim ilk eşinden bir oğlu var.ben anne olmak istiyorum ama eşim istemiyor yaşım 38 menopoza girmek üzereyim.istememe nedeni olarak oğlunun 2.plana atılması .çok üzgünüm hocamın oğlundan nefret ediyorum hatta ölmesini istiyorum.hocam çok çaresizim ne yapabilirim boşanmak istemiyorum ama bu muameleye dayanamıyorum artık.


arifselim
Bu eşinin sana yapmaması gereken bir şeydir buna asla hakkı yoktur. Ama eşinin hatasını oğluna yüklememelisin. Bir hatayı başka bir hata ile büyütmemelisin. Onunla ancak konuşarak anlaşarak bu sorunu atlatabilirsin. Allah yardımcın olsun.


Kayıtsız Üye
– Esim ailesini benden daha ustun goruyor ve benimle hiç ilgilenmiyor ne yapmalıyım

– Selamünaleylüm hocam. Ben internette gezerken bazi ayetlerin ve duaların gözün gormesinde faydali olduğu yani daha iyi görüyormuş okuyan kisi.boyle bir durum soz konusumu yardımcı olur musunuz. Teşekkürler


arifselim
– Eşinle güzellikle konuşun. Herkesin verilmesi gereken bir değeri elbette vardır ama bu çözülemeyecek bir şey değildir.

– Aleykum selam kardeşim. Kuranı kerim okumak gözün nurunu arttır inşaAllah. Evet bu manada bunlar doğrudur denilebilir ama tedavi olman gereken bir durum varsa şlk önce tedavi olmalıdır.

Dini Soru Cevaplar

Kayıtsız Üye
Peki ben her zaman zammi sure sirasina uymadan okursam mekruh olur diye ogrendim doğru mu? Sunnete ters gitmek olmuyor mu bir nevi? Cok teşekkürler Allah razı olsun


arifselim
Evet sünneti terketmiş olursun ve mekruh işlemiş olursun. Ama sünnetin terki namazı bozmaz ve sehiv secdesini de gerektirmez. Sen doğrusunu yapmaya çalış ama hata olmuşsa da namazların sahihtir.


Kayıtsız Üye
Cuma namazına 2. rekatta yetiştim ama 1. rekattan kılamaya başladım ve 2 rekatı da kıldım ve selam verdim namazımda yanlışlık var mıdır ? Bir de geç kaldığım rekatı da evde kıldım yanlışım var mıdır? (Soruyu tam anlamadiysaniz tekrar açıklarım.) Hepinizden ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN.


arifselim
– Cemaate uymak için gelen birisi imam nereden kılıyorsa ona ordan uymak zorundadır.

– Sanırım şunu demek istiyorsun; cumaya ikinci rekattan yetiştin ama sen ilk önce biri kıldın ve ikincisinde imama yetiştin. Bu şekilde yapmak caiz değildir.

– Eksik kalan rekat eve gidip tamamlanmaz. Eksik kalan rekatı imam selam verdikten sonra ayağa kalkılır ve hemen orda tamamlanır.


Dlsnbg
Merhaba bir arkadaşıma bir istegim için istihareye yatmasını ıstemiştim ama kendisi değil 7 yasında ki kızı rüya içinde güzel bir rüya görmüştür benim bu Rüyayı önemsemelimiyim? Önemsememelimiyim?


arifselim
Merhaba kardeşim. İstihare için herkesin kendi işi için yatması sünnettir. 7 yalındaki çocuğun rüyası ile amel edemezsiniz. Zaten istihare sadece hayır dilemek demektir.


Kayıtsız Üye
Namazda arkadaşim rükû yapmadan önce ellerini yanlara saliyor sonra dizlerini tutuyor ben ise elleri gogusten direkt dizlere götürüp rükû ediyorum ikisi de doğru mudur? Farkli sehirlerde dogduk büyüdük bu bir bolge farkliligi midir? Tipki Kabe’de her cesit namaz kılınışı gorebilecegimiz gibi?


arifselim
Kıyamdan rükaya geçerken ara vermeksizin direk rükuya gidilir. Ellerin süre geçirmeden salıverilmesinin bir sakıncası olmaz. Yeter ki hemen rükuya geçsin veya direk eller dizlere de götürülür.


Kayıtsız Üye
Hocam biraz utanarak soruyorum affınıza sığınarak
Benim 17 yaşlarında bir erkek arkadaşım vardı sürekli beni cinsellige zorladı kendisine ne kadar anlatsam da engel olamadım tam bir ilişki yaşamasakta bazı şeyler yaşadık hocam bu zinaya yaklaşmaktir ama zina olur mu çok pişmanım çok tövbe ettim kendisi ile görüşmüyorum ilerde evlenirsem bunu eevleneceğim kişi ile paylasmalimiyim bu vebal mi ?


arifselim
Bu tam bir zina olmasa da bir çeşit zina gibidir. Bundan tövbe etmelisin ve o kimseden uzak durmalısın. Evleneceğin kimseye anlatmana gerek yoktur.


Kayıtsız Üye
Yani Asure orucunu 10, 11 ve 12 Ekim gunleri tutacagim bu gunler Muharrem ayinin 9, 10 ve 11.gunleri(asure gunu) oluyor doğru mudur

Asure orucu tutuyorum tek gun tutmamak gerekiyor diye bugün ve yarin tutacagim doğru mu yapiyorum? 2 gun pespese tutacagim 10 ve 11 Ekim doğru mudur?

Okudunuz mu?  Selam Kimlere Verilmez?

arifselim
Evet kardeşim bu şekilde doğrudur. Aşure gününe bir gün önce veya bir gün sonradan eklenerek tutmak daha efdaldir. Peygamber aleyhisselamın sünneti de bu şekildedir.


Kayıtsız Üye
– Otobuste oturarak kilinan namazlar uygun ortam olunca tekrar kilinmali mi?

– Bebeklere melek demek yanlis midir? Gunahsiz olduklari için melek demek aslinda haram midir, sadece gunahsiz, temiz gibi sozcukler mi demeli?


arifselim
– Otobüs veya başka vasıtalarda geçerli bir mazeret ile namazını kılan kimse yeniden tekrar kılmasına gerek yoktur.

Farz namazlar için vasıta içinde kılınmasını mübah kılan özürler şunlardır:
1. Vasıtadan inildiği takdirde can ve mal güvenliğinin kaybolmasından korkmak.
2. Eşkıyadan, yırtıcı hayvandan, düşmandan korkmak.
3. Vasıtadan inince, bir daha vasıtaya yetişip binememekten korkmak.
4. Arazinin çamur olması, namaz kılacak müsait bir yer bulunmaması.

– Melek gibidir tabirini kullanmak o kişinin iyi olmasını ve temiz olması gibi durumları kastedilir ve bu mecazi anlamdadır. Ancak yinede kulanmamak daha doğrudur.


Kayıtsız Üye
Kisin zarar gormemek için Vaseline, Neutrogena gibi nemlendirici el, vucut ve dudak kremleri kullaniyoruz bunlarin içinde alkol bulunuyor namazımıza mani midir?


arifselim
Hanefilerde bu tür alkol olma özelliğini kaybetmiş ürünlerde biraz daha bir kolaylık gösterilmiştir. Ama ihtilaflardan sakınmak ve mutlaka alkolsüz olanlarını tercih etmeye çalışmak gerekir.


Kayıtsız Üye
affınıza sığınarak soruyorum makattan çıkan dışkının miktarı ne kadar olursa abdestimiz bozulmuş olur? bozulup bozulmadığını bilemediğimiz durumlar olabiliyor özellikle dışarıdayken veya tuvaletten çıkınca bir zaman sonra yine pislik olabiliyor sürekli tuvalete gidip kontrol etmek büyük işkence. bir kolaylığı var mıdır?


arifselim
Bu durumu vesvese etmeden normal temizlik yapılır ve abdest alınır. Çıkan dışkı çok az da olsa abdest bozulur. Bu konudaki kolaylık sadece vesvese durumlarında sık sık kontrol etmemek gerekir.


Kayıtsız Üye
İyi günler. Benim tuvaletten sonra idrar damlası geliyor bir şekilde halletmeye çalışıyorum ama bu idrar elbiseye değerse bir sıkıntı olurmu namazı bu şekilde kılabilir miyiz çok teşekkür ederim


arifselim
İyi günler. İdrar necistir. Bulaşan yeri su ile yıkaman gerekir. Necis bir elbise ile namaz kılmak caiz değildir. Damlalar gibi bulaşan yerlere de dikkat etmek zorundasın.


Kayıtsız Üye
Namazda secdedeyken ayak parmaklarinin hepsi yere temas etmeli mi yoksa ettirebildigimiz kadari da yere degse namazımız sahih midir?


@hmet
Secde halnde ayaklar dik tutulmalı, kaç parmağın yere değidiği önemli değildir bir parmak da olur beş de


Kayıtsız Üye
Selamün aleylum.Benim evlenmeyi düşündüğüm birisi var dini yönden iyi özellikler taşıdığına inandığım birisi ancak istihareye yattığımda olumsuz diyebileceğim şeyler görüyorum yani ben renk görmek için dua ettim ve siyah renkli şeyler gördüm ancak evlenmeyi düşündüğüm kişi istihare yaptığında olumlu güzel şeyler görüyo bunun sebebini öğrenebilir miyim ?

CEVAP


arifselim
Aleykum selam. Evlenmeye karar verenin ilk yapması gereken şey, istihare değil, istişaredir. Eğer bütün araştırmalarına rağmen arada kalırsa ne olumlu nede olumsuz bir sonuca ulaşamazsa o zaman istihare yapabilir. İstiharede görülen rüyalar kesin değildir. Daha çok insanın içine gelen his daha doğru bir işaret olur.


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm. İnsan bilmeden kafir olur mu? Bazı şarkılarda geçen sözleri küfür niyeti olmadan dinlemek veya mırıldanmak kafir yapar mı? ( örn: “haşa”Tanrı kulunu hiç unutur mu) şaka yollu istavroz hareketi yapmakla kafir olunur mu? Bu gibi durumlarda nikah düşer mi?


arifselim
Aleykum selam. Bu şarkıları dinlemek haramdır caiz değildir. Unutarak olan bir şeyden Allah sorumlu tutmaz inşaAllah. Ama bunları dinlemek bir kere tehlikeli ve haramdır.


Kayıtsız Üye
Hocam merhaba, benim sorum şu size ben Allah’a şükür yüzümün güzelliğinden memnunum, namaz falan da kılıyorum, iç güzellikte önemli tabiki, benim sorum mesela sürekli dua okuyarak Allahtan yüz biçim göz şeklimi daha güzel yapmasını istesem Allah böyle bir duayı kabul edebilir mi? Haşa ben asla çirkin bılmıyorum kendimi sadece daha güzel olmak isterim mesela bir çocuk kan kanseriydi ve annesi gece ağlaya ağlaya sabaha kadar dha etmiş ve cidden sabah o tüm belirtiler geçmişti, Allahın mucizelerine sürekli tanık oluyoruz bu da mümkün mü?


emre
Öyle bir şey yok nerede bunun örneği yaşanmış. Gereksiz bir hayalden öte bir şey değildir.


Kayıtsız Üye
Başörtüsünü özellikle şalları 2 kat dolamak yanlış mıdır? Tek kat mı örtmek gerekir? Kafayı deve hörgücü yapmadan şal 2 kat dolanabilir mi?


arifselim
Başörtüsünü veya diğer tesettür konularında çizilen sınırlara uymak şartıyla dilerse tek veya iki katlı olarak örtünebilir. Başörtüsü deve hörgücü gibi olmayacak, dikkat çekici renkler ve tarzlarla bağlanmayacak ve saçları gösterecek şekilde ince de olmayacaktır.


Kayıtsız Üye
Öncelikle selamun aleykum son 2 aydır önce 2.5 yaşında erkek oğlumun sağ bilegini cam kesti. Ameliyat olmak zorunda kaldi. Ondan 20 gün sonra benim sağ elimin 3 ve 4 nolu parmakklari uclarindan koptu. Bu akşam da gene oğlum düştü ve kolunun üzerine düştü ve kolu kırıldı bilekten. Bunun sebebi nedir acaba büyü falan mı var ben öyle şeylere normalde inanmam ama basimiza bunlar geldikten sonra ciddi ciddi inanmaya basladim bana bir akıl verin çok çaresiz durumdayım ne yapmalıyım

Okudunuz mu?  Gaz çıkardıktan sonra taharet gerekir mi?

arifselim
Aleykum selam kardeşim çok geçmiş olsun. Bu tür tatsız ve üzücü olayları insanlar zaman zaman hayatlarının belli dönemlerinde yaşamaları mümkündür. Bunu büyüye bağlamak yanlıştır. Eğer büyüden şüphelenirseniz evde sık sık felak ve nas surelerini okuyun. Bunun dışında ise bir kurban kesip fakirlere dağıtmanızı tavsiye ederim bunun büyük bir faydası olur Allah’ın izniyle.


cahilcuhela
Hocam sadece sağa selam vermekle namazdan çıkılmış olu demişsiniz . Sanırım ilmihalde görmüştüm ” kişi sehiv secdesi yapacak olsa bunu son oturuşta tahiyyattan sonra unutsa hatırladığı zaman yapar selam verirken hatırlarsa selamından sonra yapar çünkü kişi , namazdan çıktığına kanaat getirdiği zaman namazdan çıkmış olur . ” denildiğini hatırlıyorum.


Şem’a
4 mezhebe göre ilk selam ile namazdan çıkmış olur çünkü birinci selam farz ikinci selam ise sünnettir.


Kayıtsız Üye
Ben bu dünyada biriyle evlenicektim ama o benimle evlenmek istemedi.Ben başka bir erkekle evlenmezsem cennette onunla evlenebilir miyim?


arifselim
Böyle bir şeyin cevabını ancak Allah bilir. Bunu biz bilmeyiz. Ancak evliler öldükten sonra eşlerin ikisi cennete girerlerse birlikte evliliklerinin devam edeceği bildirilmiştir. Ölenle ölünmediği gibi böyle bir niyette doğru değildir. Hayata yeni bir sayfa ile başlamak gerekebilir ve bunu yapacak iradeyi de göstermek gerekir.


Kayıtsız Üye
Universitede derse gitmedigimizde arkadaşlarımizin yerimize imza atmasi kul hakki olur mu? Normalde baskasinin yerine imza atmak yasak fakat genelde universitelerde bu birinin yerine imza atma durumu sık görülür. Gitmedigim zaman yerime imza atsalar kul hakki olur mu derse gitmis olanlar için?


arifselim
Bir şeyin günah sayılması için kul hakkı olmasına gerek yoktur. Kul hakkı büyük günah olsa da bunun dışında yüzlerce başka günahlarda vardır. Bu fiil kul hakkı değildir ama çirkin, hata, yanlış ve yalana vesile olmak gibi kötü bir durumdur. Biz müslüman dürüst olması gerekir.


Kayıtsız Üye

Ben su yuzden kul hakki midir acaba diye dusunmustum o insanlar oraya sabah kalkip gidiyor ve dersi dinliyor vakit ayiriyor ama ben gitmiyorum ve onlarla ayni sayda devamsizlik hakkim kaliyor.


arifselim
Selamun aleykum hanım kardeşim. Bu şekilde görülen ayrıntılı rüyalar insanın o dönemde çok yoğun bir duygu birikimi yaşamasından dolayıdır. Genel olarak rüyan hayırlıdır. Bekarlar için kısmetinin açık olmasına ve hayırlı bir evlilik yapması anlamında tabir edilir. Allah’tan hayırlısını dilemelisin. Herşeyi hakkıyla bilen ancak Allah’tır.


Kayıtsız Üye
Merhabalar hocam. Benim sorum suydu ben evleneli bir yil oldu ve gece hapi kullandim ama beni asiri sekilde kilo aldirdi bu durumdan dolayi doktor bana korunma pachi yazdi. Ama merak ettigim bisey var bu abdeste engelmidir ?


arifselim
Esas olarak bu bahsettiğin ürünlerin satışı ve alışı helaldir. Önemli olan bu ürünlerin içeriğinde haram maddelerin olmamasıdır. Alan kimselerin nerede kullanacakları kendilerini ilgilendirir senin sorumluluğunda değildir.


arifselim
Evet kardeşim bu durum tamda senin ifade ettiğin gibi bu bir vesvesedir. Her namazdan sonra hacet namaz kılmayı adet edinmene gerek yoktur bunu terket. Senin niyetin ve ne için kıldığın zaten bellidir. Senin dediğin gibi zaten bu mümkün değildir ve sırf Allah için namazını kılmışsın. Bu vesveselerin zerre kadar önemi yoktur.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm duşta gusül abdesti alırken ‘lif ile vücudu’ ovalâmakla tüm vücut islanirmi ?


arifselim
Aleykum selam. Lif ıslaksa elbetteki vücutta ıslanmış olur. Sabun veya duş jeli ile ıslatılan bir lif ile vücut ovalanırsa vücutta ıslanmış olur. Hatta vücudu ovalamak ayrıca sünnettir.


Kayıtsız Üye
Ben eşcinselim 22 yaşındayım bu hayatı ben istemedim böyle olmayı ben istemedim bunu ben seçmedim ve sürekli mutsuzum geçmısimde yaptıgım hatalar ve bitanesi varki yanlış bir insanla arkadaşlık yaptım oda eşcinsel ve tehlikeli bir insan sürekli onun korkusuyla yaşıyorum aileme söyleyecek diye böyle bişey olursa hayatım biter herşeyimi kaybederim çok mutsuzum çıkmazdayım ne yapcamı bilmiyorum buraya neden yazdıgımi bile bilmiyorum sadece kurtulmak istiyorum


arifselim
Allah yardımcın olsun. Hiç bir sorun çözümsüz değildir ve insan hata ve günahkar olabilir. Ama sen tek korkun Allah olsun eğer böyle davranırsan Allah da sana yardım edecek ve seni bu sıkıntıdan kurtaracaktır. Yeter ki sen pişman olarak rabbine dön.


Kayıtsız Üye
Ben yurt disinda yasiyorum yabanci marketten tavuk alabilirmiyim


arifselim
Yurt dışında marketlerde satılan tavuklar helal kesim değildir ve alman haramdır. Ama genellikle müslümanların işlettikleri marketlerde helal kesim olan et ve tavuk bulmanız mümkündür.


Kayıtsız Üye
Fatihayı bu şekilde okuyorum doğru mudur?

Okudunuz mu?  Hacdan önce umreye gitmek caiz midir, hac geciktirilebilir mi, kadının kendi parasıyla mı hacca gitmesi uygundur?

“Elhamdülillahi rabbil alemiin, errahmanirrahiim, malikî yevmiddiin, iyyake nabüdü ve iyya kenestaiin, ihdines sıradal müstağıiym, sıradallezine en’amte aleyhiim, ğayril meğzubi(mağdubi meğzubi arası bir ses çıkarmaya çalışıyorum) aleyhim ve leddaaallin amin”


ACİLSERVİS
“müstağıiym” de ğ harfi yok ordaki harf kalın kaf harfidir yani “mustakim” tabi bunu türkçe ile okursan her türlü yanlış okursun. meğzubi ile mapduabi arası ne demek bilemedim ordaki d harfi kalın dat harfidir. yani”meğdubi” olacak. Sesli olarak dinleyip dersini sesli olarak alman şarttır. Türkçe yazı ile doğrusunu bulamazsın.

 


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm hocam hakkı öğrenmede ve sormada ayıp yoktur. Hocam ben abdest alırken namaz kılarken sanki yellenme oldu gibi his geliyor ve hem abdestimi tekrar tekrar alıyorum yada Namazda olursa namazı tekrar kiliyorum hocam buna çözüm bulamadım psikolojiyi bozucam ne yapmam gerekiyor
ALLAH RAZI OLSUN


mum
Namazda sürekli yellenme hissi yaşamak şeytandandır. Peygamberimiz (sav) bu durumu yaşayan sahabelere şu tavsiyede bulunmuştur: Koku ve ses hissi olmadığı sürece aldırmayın


Kayıtsız Üye
Ben engelli biriyim özel sektörde çalisirken çok zorlanıyorum birinin yardımıyla memurluga baslicam ama günaha girecem diye çok korkuyorum ne yapmalıyım


mum
Rüşvet ile işe girecekseniz bu caiz değildir günahtır ama ortada rüşvet yoksa sorun olmaz


Kayıtsız Üye
benim abilerim amcamın eşinden süt içmişler yanlız ben icmemisim benimde abdestim bozuluyormu,


mum
Amcanın hanımı sadece abilerinin süt annesidir, seni bağlamadığı için abdestin bozulur.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben 2 gün öncesine kadar başka bir evde kiracıydım o evde bir gece kalktığımda yatak odasının kapısında bir kadın gördüm sanki benim bornozumu giymiş kafasındada havlu ama yüzünü görmedim ben bakmak için karanlıkta uzandım biraz geri gitti ama hala görüyorum tekrar uzandım kayboldu pisikolojim bozuldu annemler komşular telkin etti öyle bir şey yok rüyadır diye atlattım taki yeni eve taşındığım gün kaynanam eşimede göründüğünü söyledi ama eşim o evde ayda üç ayda bir benle birlikte oluyordu eşime sordum yanına gidiyormuş birlikte oluyormuş benim ruh dengem bozuldu böyle bir şey olabilirmi zaten iki günde bir kalkıp abdest alıyordu huylanıyordum ziyaretle birlikte olunurmu yada benim kocammı sapık bana yardımcı olun sürekli o sülüet gözümün önünde nasıl bir yol izlemeliyim yada bu mümkünmü bana yardımcı olurmusunuz sanki boğazıma kalbime bir şey oturdu daralıyorum acil cevaplarsanız sevinirim a.eo


mum
Kardeş sizin söz ettiğiniz ne melek ne cin ne de ziyaretttir (yatır). Bu ya bir insandır ya da kendi hayal ettiğiniz bir şey


Kayıtsız Üye
Yanlis tecvid namazlarin kazasini gerektirir mi? Namazi bozan tecvid hatalari nelerdir?


mum
Tecvidsiz okunan kıraat namazı bozmaz


Kayıtsız Üye
Selamın Aleyküm.Benim adetime henüz 9 gün var çok belli belirsiz bir sarılıkta akıntı geldi ama iki sefer felan sonra gelen akıntılar şeffaf geldi.Bu akıntı namazıma engel olur mu adetten sayılıyor mu? Çok takıntı yapıyorum bu konuları namaz kılsam acaba adetten mi sayılıyor,kılmasam acaba boşu boşuna namazımı mı aksatıyorum diye.içim hiç rahat değil.her ay böyle oluyor.adetim birden başlamıyor dört beş gün geniş aralıklarla sadece hafif rengi sarıya dönük akıntı oluyor.beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler


Şem’a
Adetinize 9 gün kala adet başlamaz onun gelen akıntıları hastalıktan sayın ve namaz kılın


Kayıtsız Üye
Ben başı açık bir bayanım ve evlenmek istediğim kişinin aile etraftakiler ne der deyip beni kapatmak istiyor ve ben kapanmadan beni istemeye gelmiceklerini söylüyorlar bende hazır olmadığımı Allah’ın izniyle bende bir gün kapanıcam diyorum ama kabul etmiyolar ne yapmalıyım


Şem’a
Allah için kapan 🙂
İçinden gelmese bile koca adayı seni hayra teşvik ediyor, seni cennete götürecek bir amel tavsiye ediyor onun sözüne uy


Kayıtsız Üye
28 yaşındayım üniversiteyi bitireli 4 Yıl oldu.hala işsizim. Başvurularım olumsuz yada hiç olmuyor. Kimse bana iş vermiyor.annem sürekli benimle uğraşıyor iş bulamadın koca bulamadın kimse seni almaz diyor.yemek yapıyorum tuzsuz olmuş.pasta yapıyorum az pişmiş. Saç telimi yerde bulsa binbir hakaretler ediyor. Babam ben uyurken odaya gelip televizyon açıyor. İsmimle lakap takıp dalga geçiyorlar. Senin hayatın donmuş.sen ölmüşsün ağlayan yok diyor. İsteyenler oluyor ama onlarla evlenmek istemiyorum. Beni hemen herkese vermek istiyorlar. Bnde istemiyorum. Doğru düzgün bir insan çıkmadı karşıma. Çok fazla arkadaşı m yok genelde evde duruyorum. Gezmeyi de sevmiyorum. Bazen çok sıkılırsam çıkıp Biraz yürüyorum ya da bir yerlerde oturuyorum. Bana üvey evlat gibi muamele ediyorlar.annem hastane de karışmışsın sen diyor çocukluğumdan beri. Bu zamana kadar kendimi hep korudum. Hiç bir erkeğe güvenmedim. Kızlar hep acı çekiyordu erkeklerden.ben de kendime söz vermedim.hayatıma kimseyi almadım. Annem sürekli benimle uğraşıyor. Sen iyi biri olsan erkekler kaçırmazdı… Şölesiin…bölesin. Sürekli ailece bana laf söylüyorlar…Allah biliyor ya sabrediyorum. Ama artık dayanamıcam.kendimi öldürmek istedim bir çok kez ama başaramadım.gücümde kalmadı.sadece namaz kılıp tesbih çekiyorum benimle yine alay ediyorlar… Ne biçim genç kızsın… Bıktım senden diip küfrediyorlar..ben nereye gidebilirim ki… Kimin yanına gideyim… Uygun biri olsa evleneyim ama oda yok. Ben çok yoruldum…

Okudunuz mu?  İstiska (Yağmur) Namazı

Şem’a
Kardeş sabretmelisin
Anne babanın sana yüklenmelerinin nedeni sana olan şefkatten kaynaklanıyor ama doğru değil yaptıkları.
Allah sana senden daha hayırlı bir koca nasip etsin.


Kayıtsız Üye
Hayırlı günler ben namaz kılarken dua sıralaması yapmadan okuyorum o an aklıma geleni yani birde mesela ogle namazının 4 sünnetinde ayni duaları edip 4 farzinda da aynisini okuyorum doğru kilinmis oluyormu acaba


Şem’a
Kıldığın namaz geçerlidir fakat bir an önce bir ilmihal alıp okuman ve gereken duaları öğrenmen gerekir.


Kayıtsız Üye
Merhaba. Benim 3 yıl önce basimdan bir nişan olayı geçti ve biz nişanlılık dönemin de erkek tarafının isteğiyle dini nikah kiymak durumunda kaldık. Ve sonra aramızda ciddi bir sorun oluştu .


arifselim
Merhaba kardeşim. Nişanlılık döneminde uzun bir süreliğine bizde dini nikahı tavsiye etmiyoruz. Ancak sorunu tam olarak yazmamışsın. Eğer açıklarsan cevaplamaya çalışırız.


Kayıtsız Üye
Merhaba,

Selamün Aleyküm

Sormak istediğim bir konu; Hristiyan ve boşanmış bir kadınla mümin bir erkeğin evlenmesi caiz midir. Boşanmış olması o hristiyan eşten dini olarak düşmesine de sebep midir. (Bizdeki gibi; Boşol denmesi gibi bir söylem mevzu bahis midir.)

Bu durumda hüküm nasıldır.


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Hristiyan da olsa o kadının resmi veya sözlü bir şekilde kocası tarafından boşanması durumunda nikah düşmüş olur. Kocasının boşanma niyeti ile evliliğimiz bitmiştir gibi bir söz kullanması bile yeterlidir.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben bir ekmek fırınında çalışıyorum ve dükkanı kapattığımızda kalan ekmeklerin hepsi çöpe atılıyor ve biz işçiler bazen eve götürüyoruz kalanlardan bu harammı zaten çöpe yada hayvanlara atılan ekmeği almamalımıyız


arifselim
Merhaba kardeşim. Direk çöpe giden ekmekleri alabilirsin. Ama mutlaka iş yerinin belirlediği kurallara uymak zorundasın. Fırın içerisinden bir şey alınması yasak ise alman caiz değildir.


Kayıtsız Üye
Hz. Muhammed aleyhisselam 20 Nisan 571 tarihinde dunyaya geldi. Bu sene 11 Rebiul-evvel’de Mevlid kandili idi Mevlid kandili Peygamber aleyhisselam’in dogum gunu demekse o halde nasıl oluyor bu? 20 Nisan tarihlerinde anmamiz gerekmez mi?


arifselim
Tarih bir kaç farklı takvim ile takip edilmektedir. Güneş yılı esas alınarak miladi takvime göre yapılan hesaplar ile kameri/ay takvimi denilen hicri takvim ile yapılan hesaplamalar vardır. Esas olarak bunun bir önemi yoktur. Yani peygambr aleyhisselamın doğum tarihi bellidir ve şu veya bu takvim ile hesap edilmesinin bir önemi yoktur.

– Mevlit Kandili, Hicri takvimdeki Rebiülevvel ayının 12. gününün sabahıdır. Bir başka deyişle bu ayın 11. gününü 12. güne bağlayan gece kutlanır. Bu gün, bizim kullandığımız Miladi takvimde her yıl değişen karşılığına göre değişiyor haliyle.

– Kutlu Doğum Haftası ise, Miladi takvimin 571 yılındaki Hicri takvimin Rebiülevvel ayının 12. gününün kutlanmasıdır. Bu gün de Miladi takvime göre tam olarak 20 Nisan 571’e denk gelir.


Kayıtsız Üye
Hüseyin Hilmi Işık adlı yazarın – Hakikat Kitabevi’nin kitapları okunabilir mi? Doğru kaynak mıdır?


imam
Hakikat kitaplarını okudum asla tavsiye etmiyorum.


Kayıtsız Üye
Kaynanamla görümcemin benim hakkımda kötü konuştuklarını tesadüfen duydum. Sonra da durdum ve konuşmanın devamını dinledim. Bu olaydan sonra onlara karşı içimdeki bütün iyi duygular silindi. Ben onlara hiçbir kötü niyet beslemiyorken hiçbir saygısızlık yapmamışken onların benim hakkımda düşündükleri ve konuştukları benim çok ağırıma gitti. Bu konuşmayı duyduktan sonra kafamın içinde kurmaya çalışıp da bir türlü kuramadığım yapbozun bütün parçaları yerine oturdu. Ama her şeye rağmen yine saygısızlık yapmadım hiçbirine. Sadece mesafe koydum. Kapı dinlediğim için günaha girdim mi? Bunun günahı büyük mü? Helallik almak zorunda mıyım?


imam
< Kapı dinlediğim için günaha girdim mi? Bunun günahı büyük mü? Helallik almak zorunda mıyım? >
Onlar senin hakkında işlediği günahın aynı büyüklüğünde sen işlemişsin.
Tavsiyem aranız daha kötü olmayacaksa oturun ve samimi insanlar samimi Müslümanlar olarak dertleşin helalleşin.
3 günlük dünya sonra çok pişman olacaksınız


Kayıtsız Üye
Farz ibadet borcu olanin nafileleri kabul olmaz dediler doğru mu? Dinimizislam adli sitede okudum bu site saglam midir takip edilebilir mi bakabilir misiniz?


arifselim
Farz namaz kazası olan kimse nafile namazlarını kılabilir. Şafiilerde ise bu husus daha sıkı tutulmuştur ve mutlaka ilk önce kaza namazlarının tamamlanması gerektiği görüşü vardır. Size Mumsema, Dinisorusor ile Fetvameclisi gibi siteleri takip etmenizi tavsiye ederiz.


Bu kategoride yer alan Dini Sorular ve Cevaplar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

En Çok Sorulan Dini Sorular Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.