Anasayfa
24 Kasım 2021, 18:47
sizden4
Abone


Aleykumselam demek zorundamıyız?

Aleykumselam demek Arkadaşlar nereye gidersek gidelim illaki mekana yeni giren birisi selamunaleykum diyor ya da sokakta birisi diyor her selam verene aleykumselam demek zorundamıyız sesli olarak, içimizden desek olur mu?


Aleykumselam demek zorunda mıyız?

Aleykumselam demek farzdır. vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Sünnet olduğu düşünülmeden, alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir yere, bir meclise giren oradakilere selam versin. Oradan kalkıp giderken yine selam versin.)[Tirmizi]Alinti : Dinimiz Islam


Selamunaleykum diyen birisine Aleykumselam demek zorundamıyız?

Şem’a
Selam almak Allahın emridir. Selam veren kişiye sesimizi işittirmek lazım bunun ölçüsü budur.


Yorum: Selamunaleykum diyen birisine Aleykumselam demek zorundamıyız?

hayırlısı23
tamam peki merhaba, selam gibi kelimeler de selam vermek değil midir, o zaman bize merhaba diyen birisine de mi aleykumselam demek zorundayız yoksa sadece selamunaleykum diyene mi cevap vermek farzdır?
Şem’a
Merhaba diyene merhaba denir selam verene selam verilir


#UguR
Selam vermek sünnetir almak ise farzdır diye bilmekteyim.
wolfteam99
Selamün Aleyküm arkadaşlar.Ben çok fazla nefsime ve şeytana yeniliyorum.Bunun nedenini de biliyorum. ALLAH korkusu azlığından. Arkadaşlar kalbime ALLAH korkusu nasıl yerleştirebilirim? (Bir yol Kur’an okumak.Ama söylediğim gibi nefsime çok fazla yeniliyorum.Ancak beş on sayfa okuyabilirim.) Yardımlarınız için şimdiden YÜCE ALLAH sizlerden razı olsun. Ama Kur’an da beş on sayfa değil. Kur’an okumak çok ağır geliyor.


fanihayat
Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir; (Alak Suresi, 3)
faith63
aleykumselam ve rahmetullah kardeşim Allah’tan korkmanın bir yönüde onun azabından korkmaktır cehennem hayatıyla ilgili belgeseller izle cennet hayatınıda izle amellerinı düzeltirsin inşaAllah

Allah hepimizden razı olsun
mamut
1)Ben windowsu linasız kulanıyorum ,kul hakkına girmiş olur muyum ?
2)Birde işyerinde korsan kullanıyorum bu günahsa işyerinde kulandığımda vebali bana mı?
3)ticari olmayarak birçok 4-5 kişiye windows kurdum acaba bunun vabalide mi benim üstüme kurduklarıma söylersem vebal benim üsütmden kalkarmı?
Ama karşı taraf buna izin vermese bunu engeleyebilir ,reklam amaçlı kulandırılıyor diyorlar?
4)çöpten bir boşet korsan film cd buldum teretütte kaldım sayfaları gezdim ticari olmadı için sıkıntı olmaz diyolar acaba siz ne diyorsunuz yine çöpe attıyım mı?
5)vizyondan kalmış filmi İnternetten izlemekte caiz mi?
6)Çarşılardan kitap alıyorum üstünde bandrol var ama korsan galiba bunlarda caiz olur mu?
Birde çakma ayyakkabıda alıyorum bunlarda caiz mi?

bunlar günahsa nasıl bu vebalden kurtulabilirim.
Samed94
aleykumselam  Sen kendini o ürünleri üretenin yerine köy. Eğer herkes her şeyi çalarsa o zaman o insanlar neyden yaşasınlar? Eğer acilen bir bilgisayara veya kıyafete ihtiyacın varsa, ve elinde gerçekten ve gerçekten yeterice paran yoksa, o zaman fiyatlar uygunsuz olduğu halde almak zorunda kalabilirsin. Filmlerde şöyle düşünüyorum. Eğer meraktan bakıp ve inancımıza çok fazla aykırı şeyler gösteriliyorsa (eşsellik,siyasi kötülük vs.), o zaman sorun değildir. Ama bakıp da beğenirsen, o zaman o filmi satın alman gerekir.


yasemin
aleykumselam Başkalarının hakkına girdiğin konularda tevbe et ve düzelt durumu , karşılıklı konuşcağın helalliğini alabileceğin insanlarla konuş durumu izah et . Ama samimi bir tevbe et ve bundan sonra yasal olmayan bir işle uğraşma , Allah affedicidir , umudunu kesme yanlızca hatanda ısrarlı davranma .

çakma ürünler konusunda ise ,Prof. Dr Bayraktar Bayraklı ya sormuşlar :

BAYRAKTAR HOCA yanıtlıyor

■ Ünlü markaların sahtelerini yapıyorlar. Bunları almak caiz midir?
Markanın sahtesini yapan günaha girmiştir, senin alman günah değildir.

TABİ YAPANLAR VE BUNLARI PİYASAYA SÜRENLER , KUL HAKKI İLE BAŞBAŞALAR .

Bu kategoride yer alan Tanrı ismi nereden gelmektedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! 2021-2022 Ders ve Çalışma Kitapları TIKLA!
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Aleykumselam demek zorundamıyız? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.